Faceci z balonami. Wyłącz kolor

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 17:30
Wydaje się, że kolor jest ceną każdego przedmiotu, wszystko ma jakiś kolor. Jednak, jak się okazuje, nic bardziej mylnego.
Audio

Mamy balony, każdy w innym kolorze: żółty, zielony, czerwony, niebieski i fioletowy. Na te balony świeci światło białe, które jest mieszanką wszystkich możliwych kolorów. W świetle białym mamy składnik każdego koloru: składnik czerwonego światła, składnik zielonego światła, składnik niebieskiego światła.

Po usunięciu składnika czerwonego z światła białego padającego na balony...czerwony balon znika, czy raczej staje się czarny. Gdy wyłączymy składnik światła zielonego...znika balon zielony.

To doświadczenie pokazuje, jak wielkie znaczenie ma oświetlenie, jeśli chodzi o odbiór kolorów. Jak się okazuje nasza zielona bluzka  nie zawsze musi być zielona. W pomieszczeniu bez światła zielonego bluzka zniknie...lub przynajmniej będzie się wydawać szaro-bura.

Wszystkich ciekawych eksperymentu zapraszamy do obejrzenia video

Codziennie po 17. będziecie mogli wygrać zaproszenie do CNK w Warszawie. Ten kto pierwszy dokończy rozpoczęte doświadczenie fizyczne i prześle smsem pod numer 70044 (koszt smsa 0.50 PLN + VAT) dobrą odpowiedź, wygra voucher do Centrum Nauki Kopernik.

fot.
fot. Arkadiusz Goliszewski

 

gs

Czytaj także

Rewolucja w fizyce: neutrina nadal najszybsze

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 12:00
Naukowcy, którzy ogłosili, że badane przez nich neutrina mogły pobić rekord prędkości światła. Powtórzyli swój eksperyment, uzyskując jednakowy wynik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Boska cząstka" prawdopodobnie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 15:29
Wyniki eksperymentów ATLAS i CMS sugerują, że cząstka Higgsa istnieje - poinformował ośrodek badawczy CERN na Twitterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpad promieniotwórczy i alkoholowy opad atmosferyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 18:30
Alkohol, którego nie należy wdychać, promieniotwórcze pręty spawalnicze i CO2 w postaci stałej to materiały niezbędne do poniedziałkowego eksperymentu.
rozwiń zwiń