Tam, gdzie Warszawa mówiła w jidysz

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 13:12
W ubiegłym tygodniu odbył się w stolicy VII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
Audio

Warszawa Singera rozwija się z roku na rok. Widać, że wraz z zainteresowaniem, którym cieszy się festiwal, wzrasta świadomość kultury żydowskiej wśród warszawiaków. Jak co roku na przełomie sierpnia i września, ulica Próżna przy Placu Grzybowskim zapłonęła tysiącem świec, rozbrzmiała klezmerską muzyką i zapachniała koszerną kuchnią. Słowem, ożyła paletą barw sztuki żydowskiej.

Festiwal odwiedzilił zupełnie nowe miejsca. – W tym roku pojawilismy się na Barce Herbatnik, gdzie Warszawa mówiła po żydowsku – zdradza Gołda Tencer , dyrektor festiwalu i fundacji Shalom. – Byliśmy też na Wąskim Dunaju, gdzie stała niegdyś pierwsza w Warszawie synagoga i mykwa. Na koncercie Nigela Kennedy’ego zjawiło się aż 6 tysięcy ludzi - podkreśla.

W czasie festiwalu odbyły się projekcje filmów o tematyce żydowskiej. W kinie Iluzjon wyświetlono film Dariusza Jabłońskiego "Fotoamator", uhonorowany na licznych festiwalach filmowych.

Przy okazji festiwalu otwarto na ulicy Błotnej "Shlomo’s", jedną z pierwszych restauracji koszernych w Polsce. Specjalny certyfikat koszerności nadał jej rabin Shalom Ber Stambler, przedstawiciel wspólnoty żydowskiej Chabat-Lubavitch.

– Żydzi wierzą, że pożywienie ma bardzo duży wpływ nie tylko na stan fizyczny człowieka, ale również na jego charakter. W diecie dopuszczają jedynie zaleconą przez Torę żywność – wyjaśnia rabin. Nie jadają wieprzowiny i z wielka ostrożnością podchodzą do jedzenia wszelkiego mięsa. Jeśli, dopuszczalne za zwyczaj, baranina, wołowina czy nawet drób nie przeszły przez specjalny ubój koszerny wykonywany przez eksperta, są zakazane.

– Podstawą koszernej kuchni jest zachowanie zasady, by nie łączyć mięsa z mlekiem. Po zjedzeniu potrawy mięsnej należy odczekać aż 6 godzin nim wypije się mleko, lub zje mleczne przetwory. W domach religijnych Żydów kuchnia zawsze podzielona jest na część "mleczną" i "mięsną" - tłumaczy Shalom Ber Stambler.

Nie jest łatwo uzyskać certyfikat koszerności restauracji. Zajmuje się tym specjalny system rabinacki, który daje instrukcje w jaki sposób restauracja ma być zbudowana i prowadzona. Wyznacza on specjalnych inspektorów, którzy na bieżąco udzielają wskazówek restauratorom i przeprowadzają kontrolę żywności.

 

Am

Czytaj także

Ruszyła kolejna edycja akcji "Wiersze w metrze"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 10:05
W "Poranku" mówiliśmy także o zawodzie prezentera pogody i dopaminie, która potrafi "przyśpieszyć czas".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź w konwencji noir

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 18:00
Ruszyły zdjęcia do filmu Borysa Lankosza, "Odkryta". Obraz będzie promował Łódź w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zgorszenie publiczne" po śląsku

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 09:55
Pełnometrażowy debiut Macieja Prykowskiego to komedia romantyczna, której akcja dzieje się na małym śląskim osiedlu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wylansuj" się za pomocą Internetu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 10:20
W "Poranku" mówiliśmy ponadto o szkolnych przyjaźniach, spożyciu mięsa i polskich winnicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego w Polsce nie ma Vogue’a?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 14:35
Pokazy mody, warsztaty dla przyszłych projektantów czy projekcje filmów o modzie - to tylko niektóre z atrakcji Art & Fashion Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź w konwencji noir

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 17:00
Ruszyły zdjęcia do nowego filmu Borysa Lankosza. "Odkryta" będzie promować Łódź w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016.
rozwiń zwiń