Jak i co czytają Polacy? Mróz, Coben, Nesbø na podium

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 15:40
W 2024 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41 procent ankietowanych w corocznym badaniu "Stanu czytelnictwa w Polsce" przeprowadzanym przez Bibliotekę Narodową. Najlepiej wypadają młodzi – w grupie wiekowej 15–18 lat czyta 54 procent badanych.
Młodzi ludzie w Polsce to ta grupa, która czyta najwięcej - wynika ze wstępnego raportu Biblioteki Narodowej z badania o stanie czytelnictwa w Polsce
Młodzi ludzie w Polsce to ta grupa, która czyta najwięcej - wynika ze wstępnego raportu Biblioteki Narodowej z badania o stanie czytelnictwa w PolsceFoto: Shutterstock

Biblioteka Narodowa opublikowała "Wstępny raport o stanie czytelnictwa w Polsce". W 2024 roku lekturę co najmniej jednej książki (również jednej) w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 41 procent ankietowanych. Autorzy raportu twierdzą, że możemy mówić o stabilizacji poziomu czytelnictwa (choć w 2023 roku odsetek wynosił 43 procent).

Smutną informację jest fakt, że odsetek osób, które czytały siedem lub więcej książek, w ostatnim roku wyniósł zaledwie 7 procent.

Nadal częściej czytają kobiety (47 procent) niż mężczyźni (35 procent). Osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dużych miast też należą do tych, które po książkę sięgają chętniej.

Niezmiennie najwięcej czyta młodzież w wieku 15–18 lat (54 procent), najmniej ci po siedemdziesiątce.

Dlaczego czytamy książki?

Po książki sięgamy z przeróżnych powodów - czasem jest to przymus. Dotyczy on przede wszystkim młodych czytelników, uczniów, którzy zobowiązani są do czytania lektur szkolnych. Ten obowiązek nie wyklucza jednak naszej wewnętrznej determinacji - zwykłej chęci do czytania. To sprawia, że w najmłodszej grupie czytelników odsetek osób czytających co najmniej 7 książek rocznie wynosi aż 12 procent i jest najwyższy w całej populacji. 

Autorzy raportu podkreślają, że młodzi czytają nie tylko z musu, ale często też z chęci odczuwania satysfakcji płynącej z czytanej książki. 

Jakie książki czytamy? 

Polacy chętnie sięgają po literaturę popularną - szczególnie po kryminały, książki sensacyjne, ale też po romans i powieść obyczajową. Pierwsza dziesiątka autorów, których dzieła najchętniej czytamy to:

  • Remigiusz Mróz (na pierwszym miejscu od 2019 roku)
  • Harlan Coben
  • Jo Nesbø
  • J.K. Rowling
  • Henryk Sienkiewicz
  • Stephen King
  • Joanna Kuciel-Frydryszak
  • Adam Mickiewicz
  • B.A. Paris
  • Olga Tokarczuk.

Autorzy raportu zwracają uwagę na 7. miejsce wśród najpoczytniejszych autorów książek 2024 roku. Zajęła je Joanna Kuciel-Frydryszak, a jej reportaż historyczny "Chłopki" okazał się jedną z najpoczytniejszych książek roku. Pisarka w rankingu wyprzedziła Olgę Tokarczuk i Andrzeja Sapkowskiego

pj/kor


Czytaj także

Co zrobić, żeby Polacy czytali książki?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:50
Jedynie 38 proc. Polaków w 2021 roku przeczytało co najmniej jedną książkę. Dane najnowszego raportu Biblioteki Narodowej nie wyglądają dobrze, ale jest też pomysł, jak temu zaradzić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury szkolne i kompetencje miękkie. Zapytajmy uczniów, co chcą czytać

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 13:56
Nauczyciele, eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji bacznie przyglądają się kanonowi lektur w polskiej szkole. Program edukacyjny jest nimi przepełniony, dlatego warto kanon odchudzić, a przy okazji zapytać uczniów o to, co oni chcą czytać. 
rozwiń zwiń