4 września 1937 roku w Sydney przyszła na świat Dawn Fraser, australijska pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym. Swój debiut olimpijski miała już w 1956 roku w Melbourne, gdzie jako 19-latka stanęła 3-krtonie na podium. Zdobyła dwa tytuły mistrzowskie: na dystansie 100 metrów oraz w sztafecie 4 x 100 metrów dowolnym oraz srebro w wyścigu na 400 metrów kraulem. Równie dobrze zaprezentowała się cztery lata później w Rzymie, gdzie zdobyła ponownie złoto na 100 metrów dowolnym oraz dwa tytuły wicemistrzowskie w sztafetach. Z trzecich swoich igrzysk z Tokio w 1964, także przywiozła złoto na swoim koronnym dystansie 100 metrów kraulem oraz srebro w sztafecie. W sumie zdobyła aż 8 medali olimpijskich, w tym 4 złote. Trzy razy z rzędu wygrywała olimpijski finał na 100 metrów dowolnym, stając się pierwszą w historii pływaczką, której udało się dokonać tej sztuki.
Dawn Fraser była też wielokrotną medalistką Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej oraz długoletnią rekordzistką świata na 100 metrów stylem dowolnym. Najlepszy wynik na tym dystansie należał do niej bowiem aż przez 15 lat – od 1956 do 1972 roku. W historii pływania zapisała się także jako pierwsza kobieta, której udało się przepłynąć dystans 100 metrów poniżej jednej minuty, a było to w 1962 roku.
Możliwe że jej lista sukcesów byłaby jeszcze bardziej imponująca, gdyż podczas swoich trzecich igrzysk w Tokio miała dopiero 27 lat… jednak jej pływacką karierę przerwał dość niecodzienny incydent. Otóż podczas japońskich igrzysk, po zdobyciu kolejnego medalu, postanowiła wziąć sobie na pamiątkę olimpijską flagę, która wisiała przed pałacem cesarskim. Sprawa wyszła na jaw i zakończyło się wielkim skandalem. Pływaczkę postawiono nawet przed obliczem samego cesarza, który jak to czasami u cesarzy bywa, wykazał się jednak wielkodusznością i wybaczył jej ten incydent, a nawet podarował niefortunny przedmiot przywłaszczenia. Tak łaskawi nie byli już australijscy działacze sportowi. Nałożyli oni na Fraser karę… natychmiastowego odesłania z igrzysk do kraju oraz dziesięciu lat dyskwalifikacji, co praktycznie oznaczało koniec jej kariery. Co ciekawe, mimo olimpijskiej afery flagowej, w tym samym roku przyznano jej tytuł Australijczyka Roku.
Ta nietypowa kolekcjonerka pamiątek olimpijskich z czasem spoważniała na tyle, że w roku 1988 wybrano ją do parlamentu Nowej Południowej Walii, w którym zasiadała przez trzy lata.
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 4 września 2018
1937 – urodziła się Dawn Fraser, australijska pływaczka
1885 – urodził się Dimitrios Loundras, grecki gimnastyk (zm. 1971)
1920 – urodził się Clemar Bucci, argentyński kierowca wyścigowy
1926 – urodził się Bert Olmstead, kanadyjski hokeista
1942 – urodził się Raymond Floyd, amerykański golfista
1944 – urodził się Ron Ward, kanadyjski hokeista
1949 – urodził się Tom Watson, amerykański golfista
1959 - urodził się Armin Kogler, austriacki skoczek narciarski
1969 - urodził się Jan Białk, polski biegacz
1980 - urodził się Łukasz Tupalski, polski piłkarz
1982 - urodził się Marcin Bachleda, polski skoczek narciarski
1984 - urodził się Jonathan Adam, szkocki kierowca wyścigowy
1984 – urodził się Demetris Nichols, amerykański koszykarz
1986 - urodził się Aaron Hunt, niemiecki piłkarz
Darek Matyja