- To była chwila łaski - tak duchowni mówią o tym, co wydarzyło się dziewięć lat temu. Wspominają, że na oczach całego świata odchodził Jan Paweł II. - Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie - to ostatnie słowa, jakie miał wypowiedzieć papież Polak.
Godzina 21.37. W oknie papieskiego apartamentu gaśnie światło. Do tłumu zgromadzonego na Placu św. Piotra w Watykanie wychodzi arcybiskup Leonardo Sandri, zastępca watykańskiego sekretarza stanu. - Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - mówi przez łzy.
Był przytomny do końca. Przy łożu umierającego papieża zgromadzili się jego najbliżsi polscy przyjaciele i współpracownicy. Wśród nich był jego wieloletni sekretarz - kardynał Stanisław Dziwisz.
Na wieść o śmierci papieża ludzie zgromadzeni przed bazyliką świętego Piotra zaczęli płakać. Świat pogrążył się w żałobie.
- W ludziach zrodził się spontaniczny odruch modlitwy. Coś popychało ich do tego, by być razem, by zebrać się w kościele, by się modlić - mówi ks. Krzysztof Ołdakowski z redakcji programów katolickich Polskiego Radia.
Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II
W Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, tłum zgromadzony na głównym rynku - ukląkł. W Warszawie na chwilę zatrzymał się ruch uliczny. We wszystkich kościołach w całej Polsce - zaczęły bić dzwony. Ludzie zaczęli wychodzić z domów. Ulice się zapełniły. Telewizje, radia przerwały swoje normalne programy.
W wielu krajach ogłoszono żałoby narodowe. W Polsce na mocy decyzji ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego żałoba trwała kilka dni. Do dnia pogrzebu papieża, który się odbył 8 kwietnia. - Odeszła od nas osoba niezwykła, jeden z największych twórców współczesności. Człowiek, który poruszył niebo i ziemię - wspominał zmarłego prezydent.
"Santo subito"! "Sano subito"! Skandował tłum, który uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych papieża. Następca Jana Pawła II Benedykt XVI rozpoczął procedurę kanonizacyjną Jana Pawła II z pominięciem pięcioletniego okresu oczekiwania po śmierci kandydata na ołtarze.
Karol Wojtyła urodził się w roku 1920. W 1978 roku 16 października został wybrany na papieża. - Wezwano mnie z dalekiego kraju. Nie wiem, czy będę umiał się wysłowić w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie - mówił nowo wybrany zwierzchnik Kościoła katolickiego. Od XVI wieku był pierwszym papieżem spoza Włoch.
(YouTube)
Kościołem katolickim kierował przez 26 lat.
Był jednym z najwybitniejszych przywódców światowych XX wieku. Historycy uważają, że bez niego nie byłoby wolnej Polski. Niewątpliwie wywarł wpływ zarówno na ówczesną komunistyczną władzę w Polsce, jak i na opozycję. Zawsze apelował o pokój i poszanowanie godności drugiego człowieka. Wzywał do międzyludzkiej solidarności i umiejętności rozumienia potrzeb drugiego człowieka.
Pokojowy sprzeciw wobec sowieckiego komunizmu doprowadził do niemal bezkrwawego rozkładu radzieckiego bloku.
27 kwietnia, czyli tydzień po Niedzieli Wielkanocnej papież Jan Paweł II zostanie oficjalnie ogłoszony świętym.
asop