Zakopane. Jedyne "wolne" miasto w PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 14:00
Za rządów Władysława Gomółki było w Polsce jedno miasto, w którym życie toczyło wg innych zasad niż w reszcie kraju. Daleko od stolicy funkcjonowało "wolne miasto" Zakopane.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: welcomia/shutterstock.com

W szkołach zakaz nauki religii, na ulicach agenci SB. I daty-symbole: Marzec ’68 i krwawy Grudzień ’70. Jedno miejsce przy samej granicy, skryte wśród tatrzańskich szczytów, nie pasuje do tego krajobrazu.

Prywatne inicjatywy mają się tutaj lepiej niż jakakolwiek inna instytucja w kraju. Górale nie zamierzają podporządkować się nowym władzom. Żyją po swojemu. Obowiązuje w tym mieście swoisty pakt o nieagresji. Partyjni notable, inteligenci, agenci służb specjalnych, robotnicy, przemytnicy, drobni przestępcy - magia stolicy polskich Tatr urzeka każdego i wszystkim oferuje chwilową odskocznię od codzienności.

Jakie naprawdę było jedyne "wolne miasto" w szarej rzeczywistości PRL-u? Porozmawiamy o tym z Jerzym Kochanowskim - autorem książki "Wolne miasto Zakopane 1956-1970".

***

Na audycję z cyklu "Klucz kulturowy" w sobotę (22.02) o godzinie 15.05 zaprasza Justyna Majchrzak.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka historia Polski PRL
Czytaj także

Pałac Kultury i Nauki. "To Polska w pigułce"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:40
63 lata temu - 21 lipca - oddano do użytku Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. - Z upływem lat rysy budynku stały się bardziej amerykańskie. Od strony zachodniej wygląda jak wieżowiec art deco z Chicago - ocenia Beata Chomątowska, autorka książki "Pałac. Biografia intymna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gawęda - zespół pieśni, tańca i hartu ducha

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:00
Co łączy Marka Kościkiewicza, Wojciecha Manna i Magdalenę Mielcarz? Wszyscy byli "gawędziarzami", czyli należeli do Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego Gawęda.
rozwiń zwiń