Kimchi w kosmosie i na polskim stole

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 14:20
W ciągu roku przeciętny mieszkaniec Korei Południowej zjada 25 kilogramów kimchi, a do wyboru ma 200 różnych odmian. Na czym polega fenomen koreańskiego przysmaku, który w 2021 roku był ulubioną kiszonką Polaków?
W krajach Azji kimchi serwowane jest jako dodatek, przekąska lub danie główne
W krajach Azji kimchi serwowane jest jako dodatek, przekąska lub danie główneFoto: Shutterstock

Kimchi to kiszonka, którą można przygotować ze wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy. W krajach Azji serwowana jest jako dodatek, przekąska lub danie główne. - Najprościej można powiedzieć, że kimchi to rodzaj kiszonki. Najczęściej kojarzone, powstaje z kapusty pekińskiej z dodatkiem specyficznej odmiany ostrej papryki i sosu rybnego. Do tego dołączona może być cała masa dodatków - wyjaśniał Grzegorz Łapanowski, szef kuchni i propagator kimchi. 

W Azji kisi się wszystko: zioła, owoce, a nawet mięsa. Świat kiszonek to nieprawdopodobna galaktyka. Ze względu na różnorodność nie istnieje jeden sposób serwowania kimchi. Od wyobraźni kucharza zależy, czy zostanie użyte jako dodatek, czy urozmaici zupę. Smakosze tego dania przyznają, że obok kimchi nie można przejść obojętnie, bo ma mocny smak i wytrawny charakter i przekonują, że z kimchi jest tak, jak z randkowaniem. Nie zawsze jest to miłość od pierwszego wejrzenia, ale warto umówić się na drugą kolację. Kimchi smakuje także Polakom. To właściwie kiszona kapusta, więc świetnie wpisuje się w nasze gusta kulinarne. Zwłaszcza czerwone kimchi, czyli klasyczna odmiana tego przysmaku.

Astronauta Ko San zabrał kimchi w kosmos, kiszonkę wpisano też na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Nie ma jedynej słusznej receptury na kimchi. W Polsce było ono obok ogórków kiszonych najpopularniejszą kiszonką minionego roku. A co wspólnego kimchi ma z Konfucjuszem? Sprawdzimy to z niedzielne popołudnie. 

Zobacz także:

***

Na audycję z cyklu "Sztuka jedzenia" w niedzielę (02.01) o 13.05 zaprasza Beata Kwiatkowska.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria jedzenie
Czytaj także

Kasza bulgur - ze wschodu na polskie stoły

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:46
Na Bliskim Wschodzie kasza bulgur znana jest i doceniana od blisko 4000 lat. To podstawowy składnik diety, obok ryżu, mieszkańców tamtych regionów. W ostatnich latach wkracza na polskie stoły. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szparagi - dietetyczny afrodyzjak

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 15:00
Jedno z najsmaczniejszych wiosennych warzyw to szparagi, gdy tylko się pojawiają to znak, że wiosna na dobre się zaczęła. Obok walorów smakowych mają dużo właściwości prozdrowotnych.
rozwiń zwiń