Sabih. Jak zrobić kanapkę po izraelsku?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 14:23
Sabih to izraelska kanapka, w której najważniejszym składnikiem, jest grillowany bakłażan. Sprawdzimy, jak przygotować ją samodzielnie w domu. 
Sabih to tradycyjna izraelska kanapka
Sabih to tradycyjna izraelska kanapkaFoto: Shutterstock.com

W audycji "Nie na-żarty" co tydzień prezentujemy Wam przepisy na pyszne dania z różnych stron świata. Tym razem wybierzemy sie do Izraela, by skosztować tamtejszy tradycyjny przysmak - kanapkę sabih, i sprawdzić, czy da się ją przygotować w polskich warunkach. 

Jeśli myślimy o szybkich przekąskach typu street food rodem z Izraela do głowy przychodzą nam przede wszystkim falafel czy hummus. Tymczasem do tej listy warto dodać także tamtejszą kanapkę, czyli sabih. 

Sabih to izraelska kanapka, w której najważniejszym składnikiem, jest grillowany bakłażan. Obok niego w sabih znajdziemy jajko ugotowane na twardo, pietruszkę, kolendrę, posiekany w kostkę pomidor i zielony ogórek oraz sos tahini.

Dodatkowo do przyrządzenia sabih będziemy potrzebować m.in. ząbek czosnku czy świeżo wyciskany sok z cytryny. Tym, którzy nie przepadają za charakterystycznym smakiem pasty sezamowej mistrzowie kuchni radzą, by sabih urozmaicali dodatkiem hummusu lub dodać go zamiast sosu z tahini.

Zobacz także:

Jak się okazuje - choć składników jest sporo, sabih przyrządza się niezwykle szybko, a samo danie nie jest skomplikowane. Dzięki temu podbija izraelskie ulice. W sobotnie popołudnie w Czwórce także spróbujemy stworzyć własną kanapkę, sprawdzić jak smakuje, a z ekspertami porozmawiamy także o izraelskiej kuchni i tamtejszych smakach.

***

Na audycję Nie na-żarty zapraszamy w sobotę (05.11) po godz. 17.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka gotowanie kulinaria
Czytaj także

Z górnej półki na każdy stół. Historia masła orzechowego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 12:20
Masło orzechowe przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszy się ogromną popularnością. To produkt "wielofunkcyjny". Można je dodać do naleśników, kanapek, a nawet jagnięciny, albo wyprodukować z niego… sztuczne diamenty. 
rozwiń zwiń