"Dzieciaki". Z Dawidem Karpiukiem o kondycji psychicznej nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 10:00
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego gościem Czwórki będzie dziennikarz, lider zespołu Dziwna Wiosna i autor książki "Dzieciaki" Dawid Karpiuk.
Dawid Karpiuk - dziennikarz, muzyk, lider Dziwnej Wiosny, twórca piosenki Nie zrozumie nas do filmu Johnny. Dzieciaki to jego debiut powieściowy.
Dawid Karpiuk - dziennikarz, muzyk, lider Dziwnej Wiosny, twórca piosenki "Nie zrozumie nas" do filmu "Johnny". "Dzieciaki" to jego debiut powieściowy.Foto: Adam Tuchliński

Dlaczego młodzi ludzie nie chcą żyć? Od czego szukają ucieczki w alkoholu, narkotykach, seksie, lekach, dlaczego sięgają po żyletkę? Jaki jest ich świat, i nasz, dorosłych, skoro tak bardzo zawodzi? - pyta gość Czwórki w swojej książce.

Dzieciaki - nastolatki i dwudziestolatki - balansują na granicy. Próbują radzić sobie z brakiem miłości, depresją, zaburzeniami psychicznymi, nałogami i jednocześnie żyć na własnych zasadach. Im głębiej sięgamy do ich historii, tym jaśniejsze się staje, skąd ich urazy, traumy, dlaczego uciekają i co próbują zapomnieć. Książka Dawida Karpiuka to opowieść o młodych ludziach walczących o życie w świecie, w którym wszystko zawiodło. Autor będzie gościem Czwórki o godz. 20.00.

O 21.40 - w cyklu "Reportaż w Czwórce" zaprezentujemy "Domeykowiczów" Antoniego Rokickiego. Licealiści CXXII LO im. Domeyki w Warszawie oraz studenci amerykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego wyruszyli w podróż do Ameryki Południowej. Promowali tam Polskę, m.in. przeprowadzili serię pokazów pełnometrażowego filmu fabularnego "Skarb Domeyki" ich autorstwa. Trzytygodniowy wyjazd był częścią Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera. W roku 2019 setnej rocznicy  nawiązania relacji dyplomatycznych Polska – Chile młodzi spotkali się ze swoimi rówieśnikami z chilijskich szkół i uniwersytetów. Co dała im ta wyprawa?

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (10.10) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek

kul

Czytaj także

Przemoc w szkole. Skąd się bierze i jak na nią reagować?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 18:50
Z badań wynika, że 90 proc. polskich uczniów chce mieć klasę bez prześladowania, jednocześnie ponad połowę z nich w szkołach podstawowych dotykają upokarzania. - U podłoża takich zachowań leżą różne mechanizmy. Często są to frustracja, buzujące hormony i wpływ grupy - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniej kumpli, gorszy nastrój. Jakie są skutki cyberzaburzeń?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 18:00
- Nie chodzi o to, żeby wpaść do domu i zabrać dziecku telefon. To nie jest metoda na radzenie sobie z cyberzaburzeniami. Dużo lepiej zadziała rozmowa o tym, co dzieje się z ludźmi zniewolonymi przez smartfon - mówi Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia.
rozwiń zwiń