Wariografy odchodzą do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 17:00
Tak! Jest nowy sposób wykrywania kłamstw. Zamiast podpinać przesyłuchiwanych do wariografu, wystarczy zmierzyć, ile czasu zajmuje im zastanawianie się nad odpowiedzią.
Audio
Czasem pracy zachowujemy się jak politycy, ważymy słowa
Czasem pracy zachowujemy się jak politycy, ważymy słowaFoto: Glow Images/East News

Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że kłamanie zabiera nam więcej czasu, niż udzielanie odpowiedzi zgodnych z prawdą. Eksperyment Aidena Gregga z Univeristy of Southampton wykazał, że w 85 proc. przypadków kłamiący ochotnicy odpowiadali wolniej niż ci, którzy mówili prawdę. Udzielenie zgodnej z prawdą odpowiedzi zabierało uczestnikom badania średnio 1,2 sekundy. W przypadku tych zeznających fałszywie, odpowiedź trwała 1,8 sekundy, a więc o 30 procent dłużej. To tzw. metoda "sprawdzania czasu reakcji".

- Takie badania wynikają z naszej potrzeby wynalezienia doskonałego wykrywacza kłamstw - tłumaczy dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.

Powyższa metoda nie jest jednak do końca miarodajna. - Jeśli bowiem ktoś wiedziałby, że sprawdzamy jego prawdomówność tą metodą, mógłby celowo dłuzej zastanawiać się nad odpowiedzią poprawną, co przekłamałoby wyniki testu - tłumaczy dr Boguszewski.

O innych badaniach, potwierdzających tezę, że kłamanie trwa dłużej niż mówienie prawdy dowiesz się, słuchając całej rozmowy w aucycji "W cztery oczy".Posłuchaj, a dowiesz się prawdy!

(kd)



Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Wielka pompa, czyli gala Czwartego Wymiaru

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 15:00
Po 17 odwiedzą nas wyjątkowi goście, którym wręczymy puchary w plebiscycie: technologiczne podsumowanie roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualna przymierzalnia ułatwi zakupy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 08:00
Koniec z kolejkami do przymierzalni? Miejsce tych tradycyjnych zająć mają wkrótce przymierzalnie wirtualne. Główny cel to ułatwienie kupowania, szybsze przymierzanie i wybór ubrań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie w służbie zabytków

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 20:00
W "Poranku" sprawdzimy, do czego się przydają się nowoczesne technologie w ochronie zabytków.
rozwiń zwiń