Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 13:25
98. rocznicę odzyskania niepodległości spędziliśmy wyjątkowo - przez cały dzień w audycjach pojawiali się niezwykli goście i mnóstwo ciekawych, historycznych tematów.
Audio
Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada w Czwórce
Foto: Pixabay.com/Tomasz Mikołajczyk

Już od rana, co godzinę na antenie Czwórki w cyklu "Niepodległe miasta" nadawaliśmy krótkie materiały dźwiękowe, przypominające najważniejsze wydarzenia po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Zapraszamy do ich wysłuchania.

Po 8.00 w "Dniu Kobiet" pojawiła się Anna Herbich, autorka wydanej niedawno książki "Dziewczyny z Solidarności". W swojej twórczości pisarka kreśli przed nami doświadczenia kobiet w newralgicznych momentach historii Polski, które w oficjalnym przekazie mają przede wszystkim męską twarz. 

W audycji "Stacja Kultura" gościł Jacek "Wiejski" Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, organizator VIII Koncertu Niepodległości "Młode Wilki". Tegoroczny koncert poświęcony jest młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej.

Następnie, tematem audycji "Stacja Nauka" były dokonania polskich naukowców w odradzającej się Polsce po 1918 roku. Opowiedzieliśmy m.in. o postaci architekta Stefana Bryły, który stworzył pierwszy na świecie spawany most, o najsilniejszej wówczas stacji nadawczej w Raszynie, przypomnieliśmy historię bombowców Łoś oraz samolotu RWD i sprawdziliśmy, czym były "skrzypce z duszą skrzydlatą" skonstruowane przez polskiego lutnika Antoniego Hybla.

Zaś w "Dajesz Radę" przekonywaliśmy, że patriotyzm to udział w społeczeństwie, a gośćmi programu byli: Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynator programu Szkoła Demokracji oraz gimnazjalistka Oliwia Puchalska.

A w "Czacie Czwórki" o swoich działaniach na rzecz ojczyzny opowiadali studenci związani z Kołem Naukowym "Tibi Patria" i stowarzyszeniem KoliBer. Gościem był także będzie Patrick Ney, angielski vloger, bloger, piosenkarz mieszkający w Warszawie od 2010 roku. Ney to miłośnik polskiej kultury i historii. Obecnie jest w trakcie pisania książki o polskich bohaterach.

***

Zapraszamy!


mat. pras./kd/jsz


Czytaj także

Święto Niepodległości na małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 11:47
Krzysztof Unrug - komik, dziennikarz, aktor - opowie o swoich przygotowaniach do Święta Niepodległości, które już 11 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Niepodległości. Co powiedziałbyś tym, którzy wtedy walczyli?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 08:31
W 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska po raz kolejny pojawiła się na mapach świata. Co by było gdyby Ci, którzy wtedy walczyli o niepodległość, żyli dziś?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Husaria. "Skrzydlaci rycerze do zadań specjalnych"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 10:00
Husaria przez dwa wieki dawała polskiemu wojsku przewagę w bitwach, stając się militarnym fenomenem. - Była to zbrojna kawaleria walcząca z tarczami i kopią. Długość kopii dochodziła do 6 metrów i to właśnie wyróżniało tę formację na tle innych, istniejących wówczas wojsk - wyjaśnia Maciej Zaremba, dziennikarz portalu historycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice rodzinnych archiwów - są tam skarby

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 09:15
Początek listopada to dla wielu czas zadumy i wspomnień, a także powrotu do rodzinnych historii z przeszłości. - Archiwa rodzinne są fantastyczną rzeczą, zwłaszcza dla młodych ludzi, bo dzięki nim mogą poznać historię swojej rodziny, ustalić swoją tożsamość, odwołać się do swoich korzeni - mówią specjalistki z Archiwum Państwowego w Warszawie.
rozwiń zwiń