Przystanek Niepodległość - wszystko toczy się wokół radia
W audycji "Pierwsze słyszę" (4.11) - rozmowa ze ekspertami z Muzeum Historii Polski i zapowiedź gry edukacyjnej w ramach akcji "Przystanek Niepodległość".
W sobotę (7.11) w audycji "Zaklinacze czasu" - rozmowa o wyjątkowych kobietach - pionierach lotnictwa: Karolinie Iwaszkiewiczównie, Annie Leskiej, Zofii Dziewiszek i Halinie Kamińskiej-Dudek, które po 1918 roku zdobywały niebo.
Czytaj także:
"To oni o niepodległości usłyszeli jako pierwsi"
W "Pasjonautach" temat "Niepodległa uczy migać". Tak jak przed stu laty Polska była piękna w swojej różnorodności społecznej, kulturowej, narodowościowej, tak i teraz możemy cieszyć się taką różnorodnością. Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza na cykl lekcji języka migowego. "Niepodległa uczy migać", to seria ośmiu filmików z nauką języka migowego.
ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>
W poniedziałek (9.11) w audycji "Stacja Kultura" rozmowa z Rzecznikiem Prasowym Muzeum Historii Polski i zapowiedź akcji "Przystanek Niepodległość", a we wtorek (10.11) w "Stacji Nauka" gościem będzie Adrian Sobieszczanski, ekspert historii XX-lecia międzywojennego, który podpowie wszystkim chętnym do udziału w grze, jak to życie wtedy wyglądało.
Piosenki na 100-lecie. Elektryczne gitary "Był NZS"
W środę (11.11) tradycyjnie playlista na antenie Czwórki składać się będzie wyłącznie z polskich piosenek. "Muzyczny Lunch" poprowadzi Norbert Borzym i zaprezentuje w nim niepublikowane nagrania z Archiwum Polskiego Radia oraz nowe wersje starych polskich nagrań, jak np. płyta Renaty Lewandowskiej, którą wydała właśnie Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
Tego dnia w "Stacji Nauka" przypomnienie sylwetek kilku naukowców urodzonych tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i prześledzenie ich życiorysów. Będą to m.in. Aleksander Jackowski, etnograf, historyk sztuki (zm. 2017), Adam Bartecki, chemik (zm. 2010), Bronisław Stoj, inżynier mechanik, kawaler Orderu Polonia Restituta, Ryszard Schramm, biolog, taternik i podróżnik (zm. 2007).
Serwis specjalny Polskiego Radia - Hymn Polski
Czytaj także:
W audycji "Czat Czwórki" powiemy o śladach przeszłości i zastanowimy się, co pozostanie po współczesnych Polakach. W archiwach nadal odnajdywane są zdjęcia sprzed stu lat, upamiętniające ważne wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Dzięki archiwom mówionym zachowane zostały głosy świadków przeszłości. Klisze, dokumenty, pamiątki, pozostają w rodzinnych zbiorach. Co zostanie po nas? Dlaczego pamięć pokoleniowa jest ważna? Czy to prawda, że "naród, który traci pamięć, przestaje być narodem"?
W audycji "TOP" sprawdzimy aplikację "Polish Road to Independece", któa pokazuje lata od 1914 do 1922. Na mapach, grafikach i w tekstach mamy przebieg walk, pokazany jest tez proces ustalania granic. Zero nudnej historii, apka jest piękna i skierowana przede wszystkim do młodych ludzi.
Czytaj także:
W "Strefie Prywatnej" porozmawiamy o emocjach społecznych. Jaką rolę odgrywa w nich duma i jak jest ważna? Czy lepiej być dumnym z kogoś czy cieszyć się, że ktoś jest dumny z nas? Czy można być dumnym z samego siebie i jak to robić? Gościem będą dr Tomasz Sobierajski, a także wolontariusze muzeów.
W "Strefie sportu" rozmowa z Krzysztofem Szujeckim, autorem książki "Sportsmenki", o prekursorkach polskiego sportu u progu niepodległości i po jej odzyskaniu. O tym, w jaki sposób ich życiowe postawy wpływały na zmiany społeczne i kulturalne w naszym kraju, kładąc podwaliny pod rozwój sportu kobiet w Polsce oraz o tym, jak ich pierwsze aktywności sportowe były odbierane przez społeczeństwo.
W czwartek (12.11) w porannej audycji "Pierwsze słyszę" zaprosimy na relację z akcji "Przystanek Niepodległość" i pokonywania kolejnych punktów gry w stołecznym Parku Saskim.
***
mat. pras./kd