Ekologiczne problemy z produkcją mięsa. Czy da się je rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 08:26
Światowa produkcja mięsa cały czas rośnie. Szacuje się, że do 2029 roku zwiększy się o kolejne 40 milionów ton, osiągając poziom 366 milionów ton rocznie.
Okładka Atlasu Mięsa 2022
Okładka "Atlasu Mięsa 2022"Foto: mat. promocyjne

Ten trend zauważalny jest także w Polsce, która w ostatnich 20 latach stała się jednym z największych producentów mięsa w Europie. Dziś w UE zajmuje pierwsze miejsce w produkcji mięsa drobiowego oraz odpowiednio czwarte i siódme miejsce pod względem produkcji wieprzowiny i wołowiny. W ostatnich dwóch dekadach produkcja tych trzech podstawowych rodzajów żywca w Polsce wzrosła o 75 procent. To niektóre z danych przedstawianych w "Atlasie Mięsa 2022" wydanym przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju. 

Raport zwraca uwagę na problemy związane z produkcją mięsa w Europie i Polsce. Pokazuje, jak koncentracja tej produkcji prowadzi do  problemów ekologicznych, takich jak zanieczyszczenie wód azotem i fosforem, emisji gazów cieplarnianych i problemów z dobrostanem zwierząt. Taka produkcja zwiększa też ryzyko wystąpienia epidemii chorób zwierzęcych. Przy istnieniu dużych gospodarstw produkcyjne tracą te mniejsze, co w długofalowej konsekwencji prowadzi do wyludniania się obszarów wiejskich. 

Naszymi gośćmi będą profesor Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej, współautor "Atlasu mięsa", Justyna Zwolińska  prawniczka, dziennikarka, koordynatorka ds. rzecznictwa w Koalicji Żywa Ziemia, współautorka "Atlasu mięsa"

W audycji przyjrzymy się też polskiemu startupowi, który trafił do finału prestiżowego konkursu. Członkowie startupu hodują organiczne opakowania, które po użyciu można zjeść. MakeGrowLab z Puław jest jedynym greentechem z Polski w tegorocznym konkursie Green Valley Award.

***

Na audycję "Ratujemy świat" zapraszamy w piątek (25.02) po godz. 15.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

pj

Czytaj także

Greenpeace ma 50 lat. Zamiast świętowania - ratowanie świata

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 17:10
Greenpeace już od ponad 50 lat działa na rzecz środowiska naturalnego - od Arktyki, poprzez Amazonię, aż do Antarktydy. - W tym czasie przyczyniliśmy się m.in. do wprowadzenia zakazu komercyjnego połowu wielorybów i do objęcia ochroną całej Antarktyki - mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wege-dziary. Zielona rewolucja w sztuce tatuażu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:40
Tatuatorzy zaniepokojeni ilością jednorazowego plastiku zużywanego w trakcie pracy oraz tuszu pochodzenia zwierzęcego, szukają bardziej ekologicznych rozwiązań. Stąd wzięły się wegańskie tatuaże i ekologiczne salony, których pojawia się coraz więcej - także w Polsce.
rozwiń zwiń