Polskiego rocka w latach 70. słuchała cała Europa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 09:00
Posłuchaj jak tamte czasy wspominają Józef Skrzek i syn Tadeusza Nalepy, Piotr.
Audio
  • Sprawdź co było grane w latach 70. (Ściąga z Popkultury/Czwórka)
Tadeusz Nalepa, 01.07.2006, Dni Mikołowa
Tadeusz Nalepa, 01.07.2006, Dni MikołowaFoto: źr. Wikimedia Commons/Jan Mehlich/lic.CC

Późną jesienią 1969 roku odbył się Festiwal Awangardy Beatowej w Kaliszu. Była to pierwsza rockowa impreza w Polsce, która pokazała prawdziwy rozdźwięk między tym, co grano wówczas w oficjalnych mediach, a tym, czego chciała słuchać młodzież.

- Muzyka rockowa w latach 70. pełniła rolę wentylu bezpieczeństwa dla ówczesnej władzy - opowiada Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski. - Wychodzono z założenia, że jeśli pozwoli się młodym krzyczeć na scenie, to nie będą tego robić na ulicach. Dzięki temu uniknie się niebezpiecznych dla komunistów demonstracji i strajków.

Zespoły rocka progresywnego, SBB, Breakout, Trzy Korony, mimo sprzętu słabej jakości, święciły triumfy poza granicami naszego kraju, a podczas koncertów rozpalały publiczność do czerwoności: - Z SBB wystąpiliśmy na festiwalu w Roskilde w 1978 roku, o którym wtedy mówiło się "europejskie Woodstock" - wspomina Józef Skrzek. -  Graliśmy w dzień moich urodzin, tuż po Bobie Marleyu. Było już ciemno, niewiele widziałem, ale słuchało nas podobno pół miliona ludzi. Wtedy też sprzedaliśmy wszystkie płyty, które przywieźliśmy z Polski.

O SBB pisali również dziennikarze z Berlina Zachodniego, że to najbardziej zaskakujące trio od czasów Hendrixa i Cream.

Posłuchaj nagrania ze "Ściągi z Popkultury", a dowiesz się więcej o czasach, w których polskiej muzyki słuchało się w całej Europie.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA
Czytaj także

Mika Mendes: sem limite znaczy bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 12:00
Michael Mendes urodził się w Nicei, jest synem wielkiego artysty z Wysp Zielonego Przylądka - Boy Ge Mendesa i tak jak tato, zawodowo zajmuje się muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modestep: płyta "Evolution Theory" jest dokładnie taka, jak chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 12:00
Ich debiutancka płyta, pt. „Evolution Theory” miała ukazać się już w 2012 roku. Jej premiera opóźniła się jednak aż o rok. – Nagranie wcale nie było czasochłonne, ale bardzo dużo graliśmy także na żywo – mówią muzycy. – W zeszłym roku zagraliśmy ponad 300 koncertów, więc nie było czasu, by siedzieć w studiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Big Cyc: idziemy drogą anarchistycznego śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 10:00
Od 25 lat stoją na scenie frontem, a czasami afrontem do publiczności. Mają swoich fanów i zaciętych przeciwników. Na najnowszej płycie zapewniają, że Big Cyc jest wiecznie żywy!
rozwiń zwiń