Dieta bezmięsna w sporcie. Jak to zrobić i czy warto?
- Jest już takie pojęcie "profesjonalny amator" - to bardzo rosnący trend wśród osób uprawiających sport - wyjaśnia Wojciech Herra, psycholog. - Wchodzą one na bardzo duże objętości treningowe, często trenują z trenerem, mają cele startowe, rozwijają się i faktycznie dochodzą do takiego momentu, w którym to, co ich odróżnia od zawodowego sportowca to to, że obok rodziny i sportu mają jeszcze pracę. To takie główne rozróżnienie. U sportowca zawodowca jest dualizm: sport i rodzina, u profesjonalnego amatora: triada - życie zawodowe, sportowe, rodzinne - dodaje.
Sport może być ucieczką. Gość Czwórki stawia jednak na pozytywne myślenie i nazywa sport "ucieczką do" możliwości zrealizowania swoich celów , udowodnienia czegoś samemu sobie, pokazania tego że jestem w stanie pokonać samego siebie, pokonać swoje ograniczenia.
Trener radzi: przedwiośnie to dobry czas na poprawę sylwetki i zdrowia
ZOBACZ TAKŻE Aerial joga. Na hamakach i chustach - poćwicz sobie w powietrzu >>>
Niejednokrotnie w sportowych karierach czy amatorskich wyzwaniach zdarzają się niepowodzenia. Wojciech Herra zwraca uwagę na dobrze postawiony cel. - Jeśli celem jest: "schudnąć" to jest to źle postawiony cel, bo jest to cel wynikowy, jest jedynie pochodną aktywności, które powinniśmy podjąć - wyjaśnia gość Czwórki. - Musimy zdefiniować dobry cel, ukierunkowany na schudnięcie. Powinien być on związany z tym, co możemy kontrolować. Tego, czy schudniemy, nie kontrolujemy. Możemy kontrolować swoje zachowania i działania - dodaje.
W takiej sytuacji zdaniem gościa Piotra Galusa odpowiednim celem będzie zdefiniowanie dziennego bilansu kalorycznego i postanowienie wykonania "tylu i tylu" jednostek treningowych. Wojciech Herra podkreśla, że taki plan powinniśmy rozpisać, codziennie po wykonaniu go, wpisywać słowo "sukces" - to prawdziwie motywuje do dalszego działania.
Gość Czwórki obala też teorię "wizualizacji celu". Uważa jest demotywująca, podobnie opowiadanie o swoich postanowieniach. - To wywiera na nas presję, stresuje, ale nie motywuje - podkreśla.
ZOBACZ TAKŻE Rowery stacjonarne wracają do łask >>>
Wojciech Herra daleki jest też od polecania tworzenia "mapy marzeń". - Wielu ludzi marzy o czymś dopiero w momencie realizacji danego marzenia - zwraca uwagę.
Podkreśla, że w sporcie trzeba świadomie podchodzić do możliwości swego organizmu i poziomu wytrenowania. Zwraca uwagę, że złe myśli podczas zawodów obniżają efektywność, a powtórzone w głowie "dasz radę" może sprawić, że "dasz radę".
***
Tytuł audycji: 4 bieg
Prowadzi: Piotr Galus
Gość: Wojciech Herra (psycholog, organizator XI Kongresu Psychologii Sportu, który odbędzie się 7 i 8 marca w Warszawie)
Data emisji: 28.02.2020
Godzina emisji: 16.17
pj