W Europarlamencie przybyło kobiet

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:00
W krajach Unii Europejskiej kobiety stanowią 51 procent ogólnej populacji. Do takiego wyniku daleko jeszcze podziałowi miejsc w Parlamencie Europejskim.
Audio
  • W Parlamencie Europejskim wciąż zdecydowanie więcej jest mężczyzn niż kobiet (Czwórka/Europejski Lunch)
Obrady Parlamentu Europejskiego
Obrady Parlamentu EuropejskiegoFoto: Central Audiovisual Library of the European Commission

Po tegorocznych wyborach do Europarlamentu, mamy w nim trochę więcej pań - 37 procent, co oznacza dwuprocentowy wzrost w stosunku do poprzedniej kadencji. - Jak widać jest mała poprawa, ale wciąż daleko do ideału i proporcjonalej reprezentacji - przyznała w "Europejskim Lunchu" Agata Chełstowska z Obserwatorium Równości Płci. - Nie można też jednoznacznie stwierdzić, że to stały wzrost i prawa kobiet się stale napędzają i rosną w siłę - dodała.

Na potwierdzenie poprzedniego wniosku, Chełstowska przytoczyła dokładne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego we wszystkich krajach. Najwięcej kobiet do Europarlamentu wysłali mieszkańcy Włoch i Irlandii. Wyniki te są odrobinę zaskakujące, ponieważ kraje te kojarzy się raczej z mocno konserwatywnym podejściem oraz dominacją mężczyzn w życiu publicznym. - To była bardzo pozytywna niespodzianka tej kadencji. Są to kraje z dominującym katolicyzmem, a nie protestantyzmem, co ma duże znaczenie dla ruchów kobiecych i praw kobiet - zaznaczyła Chełstowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zgłoś swój problem Parlamentowi Europejskiemu

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawiała się w większości państw wschodniej Europy. Również Wielka Brytania czy Grecja, gdzie doskonałe wyniki osiągnęły partie skrajnie prawicowe, nie przyczyniły się do wyrównania proporcji kobiet i mężczyzn w Parlamencie Europejskim.

Jak na tle innych państw Unii wypada Polska? Czym przede wszystkim zajmują się kobiety w Europarlamencie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z "Europejskiego Lunchu".
ac/pj

Czytaj także

Parlament Europejski - miasto w mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 13:28
- Mamy tu trzy banki, pocztę, fryzjera, pralnię i sklep - mówi polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. - Właściwie możemy stąd nie wychodzić nigdy - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodych nie interesują wybory do europarlamentu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:30
Znamy już termin najbliższych wyborów do Parlamentu UE. 25 maja Polacy wybiorą 51 posłów, którzy będą nas reprezentować w strukturach Unii. Warto wiedzieć na kogo głosujemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co ma wspólnego gender z odśnieżaniem ulic?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 14:40
W krajach europejskich funkcjonuje wiele rozwiązań, które sprzyjają kobietom. Spora część z nich dotyczy organizacji pracy. Prześledziliśmy dla Was te najciekawsze i najbardziej innowacyjne.
rozwiń zwiń