Co ma wspólnego gender z odśnieżaniem ulic?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 14:40
W krajach europejskich funkcjonuje wiele rozwiązań, które sprzyjają kobietom. Spora część z nich dotyczy organizacji pracy. Prześledziliśmy dla Was te najciekawsze i najbardziej innowacyjne.
Audio
  • Na czym polega "gender mainstreaming"? (Czwórka/Europejski Lunch)
Co ma wspólnego gender z odśnieżaniem ulic?
Foto: Glow Images/East News

"Gender mainstreaming" to strategia polityczna na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn, która w Unii obowiązuje od poczatków istnienia wspólnoty i odwołuje się do zasady, że kobiety i mężczyźni są sobie równi. Na początku chodziło o równość ekonomiczną, teraz dotyczy to także rynku pracy i dostępności do stanowisk.

W Szwecji na kwestię równości płci zwraca się uwagę nawet podczas... odśnieżania ulic. - Wszystko zaczęło się od pogorszającej się statystki związanej z wypadkami. Okazało się, że było ich więcej i częściej ich ofiarami padały kobiety - opowiada Renata Mińkowska-Norkiene z Uniwersytetu Warszawskiego. - Eksperci zbadali tę sprawę i doszli do wniosku, że to kobiety częściej chodzą pieszo, np. odprowadzając dzieci do szkoły, dlatego też odśnieżane najpierw powinny być chodniki, potem dopiero drogi. Za tym odkryciem poszła cała masa różnych wniosków oraz ustalen, które w efekcie ułatwiły kobietom życie.

Do badania zjawisk związanych z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, oraz monitorowania równości szans w miejscu pracy przedstawicieli obu płci, służy wskaźnik "gender index". - 100 punktów to maksymalna liczba, którą można w tym badaniu uzyskać - tłumaczy rozmówczyni Olgi Mickiewicz. - Niestey żaden europejski kraj nie otrzymał jeszcze maksymalnej noty. Jeśli zaś chodzi o Polskę, to nasz kraj znajduje się na poziomie 44 punktów. Niestety nie jest to powód do zadowolenia.

(kul / ac)

Czytaj także

Ślimak jest rybą, a marchewka owocem, czyli o przepisach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 15:20
Prawodawcza kreatywność unijnych urzędników nie ma granic. I choć na szczęście takie buble prawne, jak regulacja, zakazująca gotowania dotowanego mleka, dyrektywa, uznająca ślimaka za rybę śródlądową, czy przepisy dotyczące zakrzywienia bananów rzadko wchodzą w życie, euro parlamentarzyści produkują ich coraz więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kreatywna Europa - budżet do wykorzystania

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 14:00
Program Kreatywna Europa ma zagwarantowane 1,5 miliarda euro na lata 2014-2020. Dzięki temu już dziś można się starać o dofinansowania dla filmów, festiwali, wystaw i innych inicjatyw artystycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walkę z dyskryminacją należy zacząć od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 17:00
Manifa 2014 przejdzie 9 marca przez ulice Warszawy pod hasłem "Równość w szkole, w pracy, w domu". Organizatorki marszu chcą zwrócić uwagę, że edukację w temacie równości płci należy zacząć od najmłodszych lat.
rozwiń zwiń