Jeśli dobrze trafimy, może się okazać, że staż to nie tylko wyzysk i parzenie kawy. - Praktyki dają możliwość zdobycia doświadczenia, co na dzisiejszym rynku jest bardzo ważne. Możliwość wejścia strukturę danej firmy, poznanie branży, sposobu pracy i zdobycie kontaktów pomaga w znalezieniu pracy - mówi Barbara Ryguła, specjalista ds. HR w agencji zatrudnienia ManpowerGroup.
Dlatego trzeba rozsądnie dobierać staże i firmy, do których aplikujemy. Warto wiedzieć, czy firma ma program praktyk i czego oczekuje od stażysty. - Z pracodawcami jest jak z ludźmi. Zawsze możemy trafić na kogoś nieuczciwego. Warto wiedzieć, jak tego uniknąć. Przede wszystkim należy postępować tak, jak przy szukaniu pracy: powinniśmy możliwie dużo dowiedzieć się o firmie, do której aplikujemy i pytać. Jakie są wymagania? Kto będzie opiekunem? Jaki jest czas trwania stażu? - radzi Barbara Ryguła. - A gdy już znajdziemy odpowiednią do naszych zainteresowań firmę i staż, należy pamiętać, że zawsze możemy zrezygnować - dodaje Katarzyna Konieckiewicz, asystent konsultanta w agencji doradztwa personalnego Experiss.
Goście audycji "Europejski Lunch" podkreślają, że zdarzają się też staże płatne i często, tak jak to się stało w ich przypadku, można po nich liczyć na stałą pracę. - Przede wszystkim musimy uczyć się asertywności i wiedzieć, kiedy powiedzieć pracodawcy "nie" - dodaje Katarzyna Konieckiewicz.
Joanna Skrzydlewska z Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego zapewnia, że obecnie pracuje nad ujednoliceniem przepisów dotyczących staży. - Jesteśmy na etapie przygotowywania europejskich ram. Zależy nam, by staże, nie tylko w instytucjach europejskich, były płatne. Wychodzimy z przekonania, że często praktykant występuje w roli niewolnika XXI wieku, bo godzi się na każde warunki pracy, wierząc, że dają one szansę na międzynarodową karierę - wyjaśnia. Według Joanny Skrzydlewskiej stażyści muszą głośno mówić, co im się nie podoba.
Witold Naturski z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce zachęca do ubiegania się o staże dla studentów lub absolwentów w strukturach Unii Europejskiej. Takie staże są płatne i odbywają się w Brukseli, Luksemburgu lub jednym z 28 państw członkowskich.
O szczegółach - gdzie, kiedy i jak aplikować - możesz usłyszeć w audycji "Europejski Lunch”.
jl