Nie ma jak u mamy - dorosłe bobasy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 13:54
Z najnowszych analiz i opracowań wynika, że co drugi młody Europejczyk mieszka z rodzicami. Statystyki podnoszą Włosi, Maltańczycy i Słoweńcy, zaś najwcześniej z domu wyprowadzają się Finowie, Duńczycy i Szwedzi.
Audio
  • Doktor Grzegorz Makowski z Colegium Civitas oraz z Tomasz Szymczak z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji o dorosłych Europejczykach mieszkających z rodzicami (Czwórka/Europejski Lunch)
Wielu dorosłych Europejczyków mieszka z rodzicami
Wielu dorosłych Europejczyków mieszka z rodzicamiFoto: Glow Images/East News

Bułgarzy wyprowadzają się z domu w wieku około 27 lat. Tej sytuacji winne są ceny mieszkań i niskie zarobki. Podobna sytuacja jest w Rumunii, choć młodzi zazwyczaj po studiach rozpoczynają życie na własny rachunek. Ten wiek niestety przesuwa się, bo wciąż rosną koszty życia. Nie najlepiej jest też we Włoszech, gdzie normalną sytuacją nie jest mieszkanie samemu. Włosi na małżeństwo decydują się w wieku 33-35 lat, a i ono nie gwarantuje "pójścia na swoje". 
- Powodów takiej sytuacji jest kilka - mówi doktor Grzegorz Makowski z Collegium Civitas i bierze w obronę "dorosłe bobasy". - To nie jest tylko tak, że wszystkim się tak podoba i jest im wygodnie. Brakuje alternatyw, trudno jest zdobyć pracę, wziąć kredyt, usamodzielnić się. Choć jest też tu kulturowo-obyczajowy element. Dzisiejsi młodzi ludzie, w przedziale wiekowym 24-35, są mniej skłonni do usamodzielniania się - dodaje.
W 2007 roku 38 procent  młodych Polaków mieszkało z rodzicami, dziś jest ich aż 43 procent. Te ststystyki rosną, niebezpiecznie gonimy Włochów, zauważa Tomasz Szymczak z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Sytuację delikatnie poprawia program Erasmus Plus, który zmienia ludzi i daje młodym siły, ale też i nowe kwalifikacje by odnaleźć się na rynku pracy i pójść na swoje. Posłuchaj "Europejskiego Lunchu" i dowiedz się więcej na ten temat.
(pj / ac)

Czytaj także

Polscy studenci są mało mobilni

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:30
Według raportu Komisji Europejskiej młodzi Polacy nie są chętni by wyjeżdżać na zagraniczne stypendia. Na przeszkodzie staje im brak funduszy i problem z uznaniem umięjętności zdobytych za granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co ma wspólnego gender z odśnieżaniem ulic?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 14:40
W krajach europejskich funkcjonuje wiele rozwiązań, które sprzyjają kobietom. Spora część z nich dotyczy organizacji pracy. Prześledziliśmy dla Was te najciekawsze i najbardziej innowacyjne.
rozwiń zwiń