Rola kobiet w Powstaniu Warszawskim była ogromna

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 19:23
Choć kobiety stanowiły około 22 procent uczestników powstania warszawskiego i były zaangażowane niemal we wszystkie sfery podziemnej działalności, ich wysiłek wojenny często nie jest zauważany. Książką "Płeć powstania warszawskiego" Weronika Grzebalska postanowiła to zmienić.
Audio
  • Weronika Grzybalska jest autorką książki "Płeć powstania warszawskiego" (Czwórka/Konturówka)
Książka Płeć powstania warszawskiego opisuje rolę kobiet w wielkim zrywie z 1944 roku
Książka "Płeć powstania warszawskiego" opisuje rolę kobiet w wielkim zrywie z 1944 rokuFoto: mat. promocyjne

Już na wstępie rozmowy w "Konturówce" Grzebalska wyjaśniła, że wspomniane 22 procent to nie tylko, co często jest źle interpretowane, kobiety uczestniczące w walce, ale ogółem biorące czynny udział w powstaniu. - Czyli są w tej grupie zarówno te, które były w AK i innych formacjach wojskowych, jak i kobiety wykonujące przeróżne prace dla walczących i ludności cywilnej. Do tego grona należą praczki, szwaczki, sanitariuszki, czyli panie będące na dalekim zapleczu, ale bez których ten zryw nie mógłby się udać.
PRZECZYTAJ TEŻ: Powstańcy nie-warszawiacy. Historie pisane krwią

Sporo kontrowersji wywołało użycie przez gościa Czwórki, w stosunku do kobiet uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, określenia "powstanki". - Moim zdaniem jest ono jak najbardziej właściwe i tak samo dobre, jak każde inne. Chciałabym tutaj zaznaczyć i podkreślić, że ja tego słowa nie wymyśliłam. Tak mówiły o sobie one same. Co najwyżej je rozpropagowałam, a to jednak różnica - powiedziała Grzebalska.
Więcej o kobietach zaangażowanych w powstaniu i książce "Płeć powstania warszawskie" - w zapisie audycji.
ac/ag

Czytaj także

"Dziewczyny z Powstania" nikogo nie pozostawią obojętnym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 11:00
Wśród wielu książek, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, ta jest wyjątkowa. "Dziewczyny z Powstania" pomagają poznać historię z perspektywy kobiet w nim uczestniczących. - To ukazanie kwestii przyziemnych, a nie polityki, czy aspektów militarnych. Bo przecież w trakcie powstania toczyło się normalne życie w nienormalnych warunkach - mówi pisarka Anna Herbich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królowe, kochanki i anarchistki - kobiety, które zawładnęły Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:00
Fascynujące kobiety: władczynie, ale także żony i kochanki. Ich losy postanowił spisać dziennikarz i historyk Jean des Cars w książce "Kobiety, które zawładnęły Europą". - Każda z nich była wyjątkowa, choć nie o każdej słyszał świat - mówi pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Przybysz: "Morowe Panny" jawiły się abstrakcyjnie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 17:03
Dwa lata temu z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego powstał projekt "Morowe Panny". W akcji wzięła udział Paulina Przybysz, wokalistka znana z formacji Sistars. - Długo się wahałam, czy przyjąć tę propozycję, bo na początku wydawała mi się czymś abstrakcyjnym - powiedziała w Czwórce artystka.
rozwiń zwiń