Pan Yapa - pierwszy raper w Polsce? Sentymentalna podróż do lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2024 12:27
W Hejterskiej gościł Pan Yapa, czyli Krzysztof Janczak, kultowa postać lat 90., który zabrał nas w sentymentalną podróż do czasów transformacji. - To była fantastyczna przygoda te całe lata 90. Muzycznie i w ogóle to było szaleństwo - opowiada.
Pan Yapa, czyli Krzysztof Janczak, w studiu Czwórki
Pan Yapa, czyli Krzysztof Janczak, w studiu CzwórkiFoto: PR/Piotr Podlewski
  • Krzysztof Janczak, czyli Pan Yapa, był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób lat 90. 
  • Popularność przyniósł mu program dla dzieci i młodzieży "5-10-15", który prowadził Wojciech Mann. 
  • Na swoim koncie Krzysztof Janczak ma wiele piosenek i płytę "Pan Yapa i załoga". Przez niektórych uznawany jest za protoplastę rapu. 
  • W Czwórce opowiada o początkach swojej kariery i szalonych latach 90.  

Pan Yapa rapuje

Lata 90. nieodłącznie kojarzą się z jego fizis. Dzięki udziałowi w popularnym programie "5-10-15" zdobył sławę jako "Pan Yapa", a jego piosenki nuciły nie tylko dzieciaki. Krzysztof Janczak śmieje się, że jest protoplastą rapu w Polsce, który rozpropagował w swoich kawałkach.

- W pewnym momencie docierały do mnie hasła, że to ode mnie się rap zaczął. To oczywiście nieprawda, ale rzeczywiście ten rap w moim wykonaniu powstał bardzo wcześnie. Mój pomysł był taki, że to będzie zabawa. W związku z tym nagraliśmy teledysk do piosenki "Rap Pana Yapy", dzieciaki śpiewały w chórkach i tak to powstało. To była duża zabawa, ja się przebierałem milion razy. To było szaleństwo - wspomina. - Uczyłem się rapować z pomocą przyjaciół, którzy się pasjonowali muzyką. Dostałem fantastyczne nagrania raperów amerykańskich, słuchałem, jak te bity brzmią i jak to działa. No i jakoś tak zacząłem to sobie śpiewać i chyba się udało.



"5-10-15" i przygoda z dzieciakami

W audycji Krzysztof Janczak wspomina swoją przygodę z programem "5-10-15", do którego zaprosiła go Bożena Walter, a który prowadził Wojciech Mann.

- Ja miałem wtedy psa basseta i robiłem krótkie filmiki. Miałem z tym psem nieprawdopodobne przygody, wchodziłem do kanałów pod Domami Centrum, wychodziłem gdzieś tam na jakieś pustyni. To było pełne wariactwo. Tak się zaczęło. Nawet dostałem potem Order Uśmiechu nie wiadomo skąd - opowiada. - Zacząłem się kojarzyć z artystą dla dzieci i coraz mniej miałem zaproszeń do poważnych filmów dla dorosłych. Nie żałuję, broń Boże nie, bo to była dla mnie fantastyczna przygoda. Stworzyłem postać Pana Yapy, to była dla mnie wielka rola - tak teraz to nazywam. Stworzyłem takiego faceta, który jest wszędzie, który jest z dzieciakami na dobre i na złe, który ma mnóstwo przygód i który odbywa niezwykłe spotkania. Wydaje się, że ten Pan Yapa funkcjonował już jako taka ikona lat 90.

 


Posłuchaj
27:43 CZWORKA/hejterska - pan Yapa 04.08.2024.mp3 O początkach swojej kariery, latach 90. i programach telewizyjnych opowiada Pan Yapa, czyli Krzysztof Janczak (Hejterska/Czwórka)

 

Pan Yapa i nowe milenium 

Potem Krzysztof Janczak zaczął usuwać się w cień. - Zagrałem ponad 400 koncertów w "Lecie z Radiem". To było dla mnie ogromne przeżycie - na te spotkania przychodziły tysiące ludzi. Miałem na scenie godzinny program i to już były lata 2000., ale jeszcze cały czas sobie funkcjonowałem. Potem zacząłem się celowo wycofywać - opowiada gość Czwórki. - Wszedł internet, ja zacząłem jakoś inaczej patrzeć na ten świat. Zupełnie sobie to zacząłem inaczej wyobrażać. 


Pan Yapa - pisarz "pełną gębą"

- Wróciłem do pisania, bo na początku swojej drogi byłem poetą. Z powodzeniem drukowałem wiersze, byłem w grupie poetyckiej, która działała na takiej zbuntowanej fali. Myślałem, że to będzie mój los, że będę pisarzem, ale miałem wiele różnych etapów życia, robiłem dużo zwariowanych rzeczy - mówi rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Później zacząłem do tego wracać, no i ostatnio już wróciłem na serio. Teraz jestem autorem poważnych powieści dla dorosłych.



***

Tytuł audycji: Hejterska 4

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Pan Yapa (Krzysztof Janczak)

Data emisji: 2.08.2024 

Godzina emisji: 14.15

aw/kmp

Czytaj także

Czas transformacji ustrojowej - jak go pamiętamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 15:45
Olga Drenda, antropolożka, badaczka oraz dziennikarka, opisuje i zbiera artefakty czasu polskiej transformacji. Wraz z nią przenosimy się w czasy początków wolnego rynku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telewizja lat 90. Wciąż mamy do niej sentyment?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 12:59
Świat telewizji zmienia się na naszych oczach, wdzierają się tam nowe technologie, wszystko jest bardzo dynamiczne. Pewien renesans przeżywają jednak programy telewizyjne z lat 90. - "Randka w ciemno", "Na każdy temat", "Miodowe lata" czy "Świat według Kiepskich". Skąd ten fenomen?
rozwiń zwiń