"Adwokat w roli głównej". 7 grudnia rusza Przegląd Kina Prawniczego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 14:57
- Bardzo nam zależy, aby ludzie wiedzieli na czym polega praca adwokata. Mówiąc ustami artystów fabularnych i dokumentalnych mamy nadzieję dotrzeć i zostać zrozumianym przez szerokie grono publiczności - wyjaśniała mec. Anisa Gnacikowska.
Audio
  • Anisa Gnacikowska i Maciej Nowicki o przeglądzie filmowym "Adwokat w roli głównej" (Hrapkowidz/Czwórka)
  • Zuzanna Bartoszek i Justyna Wasilewska o rolach w filmie "Serce miłości" (Hrapkowidz/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Pomysłodawczyni projektu Anisa Gnacikowska wyjaśniała, że przegląd filmowy jest wartościowy zarówno dla adwokatów, jak i dla osób na co dzień niezwiązanych z prawem. - Bez względu na to, czy to produkcje amerykańskie, czy polskie, filmy pokazują sytuację, w których adwokat musi mierzyć się z ludzkim nieszczęściem, często przeciwstawiając się ośrodkom nacisku, żeby stanąć w obronie jednostki - Duże zainteresowanie prawników takim kinem pokazuje, że lubią porównywać swoją pracę do wydarzeń przedstawianych na ekranie. Część z nich zestawia je z sytuacjami, jakich doświadczyli w życiu - mówiła.

Dyrektor Watch Docs Maciej Nowicki tłumaczył, że Naczelna Rada Adwokacka pierwsza wyszła z inicjatywą stworzenia wspólnego projektu. Zauważyli, że duża część filmów dokumentalnych prezentowanych w ramach festiwalu w jakiś sposób dotyczy ich pracy. - Można pokazać prawników, w filmach, w których bronią praw człowieka, obalają stereotypy i są jednocześnie filmami pełnymi emocji, związanymi z prawdziwymi historiami – opowiadał.

Zapraszamy na rozmowę o roli adwokatów w filmach dotyczących praw człowieka. W drugiej części audycji wysłuchamy też Zuzanny Bartoszek i Justyny Wasilewskiej, które opowiedziały Beacie Kwiatkowskiej udziale w filmie "Serce miłości".

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Goście: mec. Anisa Gnacikowska (członkini Naczelnej Rady Adwokackiej, pomysłodawczyni przeglądu), Maciej Nowicki (dyrektor festiwalu Watch Docs. Prawa człowieka w filmie)

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 3.12.2017

Godzina emisji: 14.09

ac/kd

 

Czytaj także

Prawa człowieka w filmie. Zbliża się kolejna edycja Watch Docs

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 13:45
- Oferta filmów dokumentalnych jest bardzo szeroka. Co roku trafia do nas prawie 1000 zgłoszeń - spośród nich staramy się wyselekcjonować najlepsze - opowiadał Konrad Wirkowski organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino amerykańskie - trafny komentarz rzeczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 12:30
Krytycy kina mówią już o erze "Zeitgeist". Być może nie jest to jeszcze widoczne, ale coraz więcej reżyserów stara się złapać "ducha czasów". Czy ich filmy są czymś więcej niż nostalgiczną pocztówką z przeszłości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Między czasem a komedią - o czym opowiadał Charlie Chaplin?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 16:19
Charlie Chaplin to jedna za najbardziej ikonicznych postaci w historii kina. Geniusz komedii, mistrz liryzmu i obrońca wykluczonych. Tworzył filmy z przesłaniem, przecierając szklaki współczesnym reżyserom.
rozwiń zwiń