Pół roku w kinie. Przypominamy najlepsze premiery tego roku

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 10:43
Pora na podsumowanie półrocza - o jakich filmach będziemy pamiętać zawsze, o jakich tylko przez chwilę, o jakich zaś chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć? Podpowiemy, czego nie można przegapić.
Audio
  • Brutalna zemsta, szorstkie relacje rodzinne, grecka tragedia w kinie grozy. Przypominamy najlepsze filmy pierwszej połowy 2018 roku (Hrapkowicz/Czwórka)
Fragment plakatu filmowego Marlina: Zbrodnia w czterech aktach
Fragment plakatu filmowego "Marlina: Zbrodnia w czterech aktach"Foto: mat.pras./piecsmakow.pl

Zaczynamy od indonezyjsko-francusko-tajlandzko-malezyjskiej koprodukcji. Akcja rozgrywa się w indonezyjskich realiach. To film szczególny, bo należy do rzadkich przypadków, w których wschodnie kino kojarzone jest z klasyką amerykańskiego gatunku, czyli westernem. - Typowo amerykańskie kino zostaje przeszczepione na grunt innej kultury mierząc się z uniwersalnym problemem, znanym pod każdą szerokością geograficzną - opowiadał dziennikarz i krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz. 

- Film jest świetnie wyreżyserowany. Dostajemy bardzo dobrą historię utrzymaną w klimacie kina zemsty. Niepoprawność tego filmu pokazuje, że czasami na radykalną przemoc nie można odpowiedzieć inaczej, niż przemocą - puentował.

W audycji mówiliśmy m.in. o "Więzach", krótkometrażowym filmie polskiej reżyserki Zofii Kowalewskiej, przypomnieliśmy o bazującym na antycznej tragedii amerykańskim horrorze "Dziedzictwo. Hereditary" w reż. Ariego Astera; nowości z wytwórni Marvela i nowym filmie Lynne Ramsay, twórczyni "Musimy porozmawiać o Kevinie".

Opowiedzieliśmy o dramatach podejmujących trudne tematy rodzinne - odrealnionej "Wieży. Jasny dzień" Jagody Szelc oraz czułym hiszpańskim kinie Carli Simon - "Lato 1993". Wspomnieliśmy o głośnej "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego i dwóch ubiegłorocznych kandydatach oscarowych. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę, dlaczego, choć poruszające nie są powodem do łatwych wzruszeń? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Data emisji: 1.07.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Czytaj także

"Duża ryba i begonia". Współczesne historie opowiedziane językiem chińskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 16:54
W polskiej dystrybucji kinowej pojawiła się pięknie zrealizowana animacja "Duża ryba i begonia" chińskich twórców Xuana Lianga i Chuna Zhanga. To doskonała okazja, żeby porozmawiać o długiej tradycji azjatyckiego filmu animowanego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Cannes do Polski. Jakie filmy zobaczymy na Nowych Horyzontach?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 17:26
- Mam wrażenie, że w tym roku blichtru było nieco mniej. Dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux postawił na mniej znane nazwiska - mówił Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty, uczestnik tegoroczengo festiwalu filmowego w Cannes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego - polski kontekst, uniwersalny przekaz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 11:58
W kinach "Zimna wojna" - nagrodzony w Cannes za reżyserię film Pawła Pawlikowskiego. To już drugi w jego karierze obraz tak szeroko kometowany przez grono międzynarodowych krytyków. Na czym polega jego fenomen?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks na ekranie. Kto robi to lepiej: platformy czy Hollywood?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 10:04
Za nami premiera nowych seriali opartych na komiksach Marvela - "Cloak & Dagger" i drugiego sezonu "Luke’a Cage’a". Czy telewizyjne produkcje komiksowe dorównują tym większym, kinowym?
rozwiń zwiń