Według Rafała Skiby, radcy prawnego, istnieje szereg czynników, o których warto pamiętać przed podjęciem zobowiązania finansowego. - Przede wszystkim na pewno to będą koszty kredytu. Każdy zwraca uwagę na dwa parametry, czyli ile dostaniemy i na jaki procent - mówi ekspert i dodaje, że wskaźnikiem, który pomoże nam porównać różne oferty kredytowe i wybrać najlepszą dla siebie jest rzeczywista roczna stopa odsetkowa.
Historia kredytowa to informacja, która mówi o dotychczasowych zobowiązaniach finansowych kredytobiorcy. Obrazuje, w jaki sposób pożyczki były dotychczas spłacane.
Czytaj także: Kredyt studencki - na tym można zarobić!<<<
- Osoba, która nie posiada historii kredytowej ma czystą kartę i bank nie wie, w jaki sposób będzie regulowała swoje zobowiązania. W tym przypadku dla instytucji jest to osoba mniej wiarygodna niż taka, która tę historię posiada i spłacała kredyt w terminie - tłumaczy Monika Kubajewska, ekspert do spraw kredytów i pożyczek finansowych.
Dla ludzi, którzy nie posiadają historii kredytowej jest sposób, aby podnieść swoją ocenę punktową w raporcie Biura Informacji Kredytowej. Według ekspertki, wówczas należy wziąć niewielki kredyt ratalny, na przykład na zakup mebli pomimo, że dysponujemy na nie środkami. Wtedy mamy szansę wykazać, że jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami zanim wystąpimy do banku o ogromną pożyczkę.
Aby dowiedzieć się więcej o kredytach bankowych oraz o korzyściach jakie niesie za sobą wysoka ocena w raporcie BIK, zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".
bc/kul