Czym jest zegar biologiczny?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 19:02
- Współczesny świat nie jest dobry dla zegara biologicznego, a wiele czynników go zakłóca. Poczucie dnia i nocy zaburza m.in. wszechobecne światło - mówi Agnieszka Suszczyńska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Jak działa mechanizm zwany zegarem biologicznym człowieka i co od niego zależy? (Nawiedzeni/Czwórka)
Zegar biologiczny wyznacza nam rytm dnia, a nie całego życia
Zegar biologiczny wyznacza nam rytm dnia, a nie całego życiaFoto: Glow Images/East News

Zegar biologiczny reguluje prace naszych organizmów. Jego tykanie wyznacza nam czas pracy, czy snu, ale przede wszystkim odpowiada za nasze zdrowie i samopoczucie. - To niedoceniany mechanizm. Jego funkcje spełniają układy nerwowy czy hormonalny - tłumaczy Agnieszka Suszczyńska, doktorantka Wydziału Biologii UW. - Odpowiada on na warunki środowiska, m.in. strefy czasowe, w jakich się znajdujemy, ale można go "przestroić" w zależności od tego, jak te warunki się zmieniają.

Choć poczucie czasu bywa zgubne, jednak wyrobienie pewnych nawyków, m.in. porannego wstawania o konkretnej porze, jest możliwe. W Czwórce rozmawialiśmy także o tym, dlaczego przestrajanie zegara biologicznego nie jest zdrowe, i co poza światłem miejskich latarni i neonów go zakłóca. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego - wbrew powszechnej opinii - zegar biologiczny nie ma nic wspólnego ze… starzeniem się.

***

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 16.02.2016

Godzina emisji: 11.30

materiał wyemitowano w audycji Nawiedzeni

kd

Czytaj także

Slowlife - sztuka prostego życia w rytmie slow

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 17:57
Początek nowego roku to czas postanowień. A może by tak w tym razem postanowić sobie, że przestaniemy się spieszyć, gonić za dobrem materialnym, a po prostu zaczniemy być… szczęśliwi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anatomia miłości, czyli jak działają nasze mózgi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 01:17
Miłość to tak naprawdę szereg procesów chemicznych, zachodzących w naszych organizmach. To od nich zależy, jak często się zakochujemy, ale także, czy... zdradzimy partnera, bądź partnerkę.
rozwiń zwiń