Piękne odbicia to efekt polerowania

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 13:08
- Wiliam Herschel, wybitny astronom z przełomu XVIII i XIX wieku, jako pierwszy odkrył, że wszechświat jest rozległy i obszerny - mówi profesor Krzysztof Dołowy. - Dowiódł tego pośrednio dzięki kupie konia, ale przede wszystkim dzięki polerowaniu lustra.
Audio
  • Profesor Krzysztof Dołowy, fizyk z SGGW, opowiada o powierzchniach, w których możemy zobaczyć własne odbicie (Nawiedzeni/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay (domena publiczna)

- Wiliam Herschel jako pierwszy zrobił ogromny, jak na tamte czasy, teleskop zwierciadłowy - mówi fizyk z SGGW. - Zwierciadło, ważną jego część wielkości 30 cm polerował odchodami konia. Naukowiec w ten sposób uzyskał idealną gładkość, która jest warunkiem znakomitego odbijania światła.

Gładkość powierzchni odbijającej to sposób na doskonałe odbicia. Obok luster świetnie w tym celu sprawdza się powierzchnia wody, może być to staw, jezioro, a nawet kałuża. Kiedyś by zobaczyć swój wizerunek polerowano srebro, co ciekawe nawet nasze oczy mogą być zwierciadłem, w którym ktoś się przejrzy.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Autor materiału: Justyna Majchrzak

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 11.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

pj/kd

Czytaj także

Chemia w kuchni. Czy olej może się zapalić?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 14:40
Podczas smażenia, gdy ustawimy zbyt wysoką temperaturę, olej zaczyna dymić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Czy w ten sposób możemy doprowadzić do pożaru?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowe rekordy. Kiedy spali się świat?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:15
Między 35,8 a 37,3 st. C - w tej temperaturze organizm człowieka funkcjonuje optymalnie. A jak wygląda to w przypadku naszej planety?
rozwiń zwiń