Jak przebiec 246 km z Aten do Sparty?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:04
- Wyniki w bieganiu są pochodną treningu. Najważniejsze jest to, by po prostu się ruszać - mówił Edward Dudek zwany "Bacą". To legenda polskich biegów ultra, a także pierwszy Polak, któremu udało się ukończyć Spartathlon.
Audio
  • O maratonach na całym świecie, m.in. Spartatlonie, a także m.in. o Biegu Bacy opowiada Edward Dudek (Rozbiegani/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

terzoni litwiniuk 1200.jpg
Litwiniuk: trening musi być przyjemnością

Pierwszy maraton, w Warszawie, przebiegł w 1990 roku. Potem lawina ruszyła, i do dziś w swojej biegowej karierze Edward Dudek ukończył ponad 100 maratonów, niemal drugie tyle ultramaratonów. Jako pierwszy Polak pokonał Spartathlon, czyli niezwykle trudny wyścig z Aten do Sparty, którego dystans wynosi 246 km. W Czwórce Dudek zdradził m.in. klucz do swojego biegowego sukcesu i pokreślał, jak w skutecznym trenowaniu ważna jest regularność. - Biegam dwa dni z rzędu, a potem robię dzień przerwy. W zimie biegam na nartach - tłumaczył w rozmowie z Kariną Terzoni.

Dudek założył także Rodzinny Klub Biegacza "Baca", spod skrzydeł którego wychodzili późniejsi mistrzowie lekkiej atletyki. W Czwórce opowiadał, jak sport pomógł mu podnieść się po rodzinnej tragedii i co daje mu bieganie na co dzień. Zdradził, które biegi uważa za najważniejsze w swoim życiu: sztafetę do Jerozolimy, czy może maratony w Japonii? Jak przygotowywał się do Spartathlonu i jak wytrzymywał obciążenie organizmu związane z tym biegiem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z wybitnym sportowcem ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Edward Dudek (wybitny biegacz ultra i promotor zdrowego trybu życia, pierwszy Polak, który ukończył Spartathlon)

Data emisji: 18.03.2016

Godzina emisji: 10.20

kd/mz

Czytaj także

Joanna Jóźwik: w sporcie wyczynowym liczą się szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 11:50
- Biegacz nie samym bieganiem po lesie uzyska wynik. Musi też zwrócić uwagę na to, co je, jak się regeneruje i jak ćwiczy - przekonuje Joanna Jóźwik, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Zurychu w biegu na 800 metrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biegologia. Od teorii do treningów w koronie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 10:04
Zaczęło się od portalu dla biegaczy, dziś twórcy "Biegologii" to także specjaliści od piękna. Z Aleksandrą i Tomaszem Peisert rozmawiamy m.in. o wyborach Miss i Mistera Polski Biegaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening naturalny. Jak ćwiczą hippisi fitnessu?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 14:40
Oddech, postawa, dotyk, wzorce, transfer sił - to elementy charakterystyczne dla treningu naturalnego. O ćwiczeniach, które pozwalają wrócić do korzeni, opowiadają hippisi fitnessu, czyli trenerzy z Plenerowej Szkoły Treningu Naturalnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak promować polskie maratony zagranicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:10
Wielu Polaków chętnie wyjeżdża na dłuższe biegi za granicę. Polskie zawody nie są już tak popularne wśród obcokrajowców. Co wpływa na taki stan rzeczy i jak można go zmienić?
rozwiń zwiń