- Próbując naszkicować portret współczesnej młodej Polki zaczęłabym od czegoś, co tegoroczna Manifa nazywa "niepodległością" - mówi kulturoznawczyni Karolina Sulej. - W naszej historii była już walka o niepodległą Polskę, teraz czas na niepodległą Polkę, co pięknie nawiązuje do Powstania Warszawskiego i do powstanek.
A z badań wynika, że jest o co walczyć. 6 marca odbyła się konferencja "Polka w trzech odsłonach", 7 marca - debata "Kobiety wobec kryzysu". Jakie są wnioski? Chyba nadal mało zadowalające, skoro kobiety ciągle zarabiają mniej niż mężczyźni, ciągle mają ograniczony dostęp do najwyższych stanowisk, na dodatek bardziej są narażone na skutki kryzysu gospodarczego.
- Twarde dane GUS-u wskazują na to, że od lat 90. nic się nie zmieniło jeśli chodzi o wyrównywanie wysokości zarobków mężczyzn i kobiet. Kobiety nadal zarabiają dużo mniej, niezależnie od zajmowanego stanowiska - mówi Rafał Boguszewski z Centrum Badań Opinii Społecznej. - Na szczęście wzrasta świadomość społeczna w tej kwestii i coraz mniej jest przyzwolenia na taki stan rzeczy.
Zaproszeni do Czwórki eksperci są zgodni, że sytuacji nie da się rozwiązać jedną ustawą czy nowelizacją prawną. Ale należy dołożyć wszelkich starań, żeby poprawić sytuację kobiet na każdej możliwej płaszczyźnie.
Szczegółowe propozycje oraz szkic do portretu współczesnej młodej Polki znajdziesz w nagraniu z audycji "4 do 4" dołączonym do artykułu.
kul