Co się dzieje z kontem na Facebooku po śmierci jego właściciela?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 11:40
Po śmierci bliskiej osoby istnieją dwie możliwości: możemy na Facebooku usunąć konto zmarłego, albo nadać mu status "In memoriam".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: chainarong06/shutterstock.com

- Rodzina albo opiekun konta może złożyć odpowiedni wniosek przy użyciu formularza dostępnego na Facebooku. Po jego wypełnieniu i weryfikacji konto uzyska albo specjalny status, albo zostanie całkowicie usunięte z serwisu - mówi Anna Kuprian z Facebook Polska.  

Konta ze statusem "In memoriam" to miejsca, w których użytkownicy Facebooka mogą dzielić się ze sobą wspomnieniami o zmarłych osobach. - Udostępnianie takich postów nie ma wpływu na oś czasu na koncie danej osoby - wyjaśnia gość Czwórki. - Profile ze statusem "In memoriam" nie pojawiają się w obszarach publicznych, takich jak propozycje osób, które możesz znać, reklamy czy przypomnienia o urodzinach.

Posłuchaj
09:14 [CZWORKA]Tedy po trendy 1 listopad 2020 facebook.mp3 Jak usunąć konto na Facebooku? (Czwórka)

Kontem zajmuje się wyznaczony opiekun. Może on przyjąć zaproszenie do grona znajomych w imieniu konta ze statusem "In memoriam", przypiąć post na cześć tej osoby do jej profilu po nadaniu mu statusu "In memoriam" i zmienić zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle. Jeśli na takim koncie znajduje się miejsce na upamiętnienie, opiekun konta może zdecydować, kto może oglądać posty na cześć tej osoby albo je publikować. - Aby nadać status opiekuna, który zajmie się kontem po naszej śmierci, należy nadać mu taką funkcję w ustawieniach - mówi Anna Kuprian. - W przypadku, kiedy chcemy, by po naszej śmierci konto zostało usunięte z Facebooka, także musimy to zaznaczyć w ustawieniach.  

Posłuchaj także:

Non omnis moriar. Wspominamy osobistości polskiej kultury

Żałoba. "To uczucie jest z nami przez całe życie"

Aby usunąć konto zmarłej osoby członek najbliższej rodziny albo przyjaciel powinien wypełnić formularz dostępny w Centrum Pomocy Facebooka. - Oprócz podania podstawowych informacji należy też przedstawić dowód na zaistnienie takiej sytuacji, na przykład skan aktu zgonu - tłumaczy rozmówczyni Oli Jasińskiej. - Jeśli takowego nie posiadamy, możemy przedstawić pełnomocnictwo, akt urodzenia albo ostatnią wolę lub testament zmarłego - dodaje.  

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Ola Jasińska - Klimaszewska

Gość: Anna Kuprian (Facebook Polska)

Data emisji: 01.11.2020

Godzina emisji: 9.15

kul


Czytaj także

Śmierć. Jak o niej mówić, by ją oswoić?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 15:07
Śmierć wpisana jest w życie każdego z nas, a jednak nie wypada o niej rozmawiać. Nikt nie uczy nas, jak poradzić sobie z bólem, bezradnością, złością, bezbronnością i rozpaczą po odejściu bliskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żałoba. "To uczucie jest z nami przez całe życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 09:34
- Żałoba to proces, który ewoluuje, zmienia się od pierwszego dnia. To, kiedy nadejdzie jej ostatni dzień, jest bardzo indywidualne. Nie ma żadnego szablonu, który można byłoby stosować - mówiła psycholog Michaela Dłużniewska. 
rozwiń zwiń