Hortiterapia. O ogrodach, które leczą

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 19:10
Tym razem zajmiemy się ogrodolecznictwem - metodą terapii, która wykorzystuje rośliny i ogrody do pracy z pacjentami. Jak to działa?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: NinaMalyna/Shutterstock.com

Hortiterapia, czyli terapia związana z przebywaniem w ogrodzie ma swoje początki w starożytnym Egipcie, gdzie kapłani i lekarze zalecali spacery po ogrodach jako środek na choroby umysłowe. Hipokrates twierdził, że "przyroda jest lekarstwem w każdej chorobie", a współcześni naukowcy przekonują, że praca w ogrodzie uszczęśliwia, bo zieleń uspokaja i działa pozytywnie na organizm. Dlaczego tak się dzieje? Komu służy taka terapia? Czym różni się hortiterapia czynna od biernej? O to zapytamy ogrodnika Joannę Lewandowską.

***
Na "Strefę Prywatną" w poniedziałek (29.05) w godzinach od 20.05 do 22.00 zaprasza Beata Kwiatkowska.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia rośliny
Czytaj także

Zmęczenie - choroba czy przewrażliwienie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:00
Nie mam siły, nie chce mi się - czy to znaczy, że jestem leniem? Niekoniecznie, być może to syndrom chronicznego zmęczenia, kolejna choroba cywilizacyjna, na którą cierpią przede wszystkim młodzi i aktywni zawodowo ludzie, a której etiologia wciąż nie jest do końca znana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magazyn "Porażka". Zgryw, który wyszedł na serio

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 12:00
- Mój magazyn to "meta-beka" z mechanizmów, które rządzą światem. Powstał, gdy byłem na bezrobociu. Kiedy jednak ujwaniłem, że i ja mam jakieś poglądy, część internautów wycofała "lajki" - mówi Kamil Fejfer, twórca "Porażki".
rozwiń zwiń