Percepcja bez granic. Czy jest możliwa?
Choroba Alzheimera zaczyna się kilka lat przed wystąpieniem jej pierwszych widocznych objawów i nie polega wyłącznie na problemach z pamięcią. W miarę jej rozwoju występują coraz większe dysfunkcje ruchowe, czy przestrzenno-wzrokowe. - Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta z wiekiem, chyba, że jest to Alzheimer spowodowany czynnikami genetycznymi - mówiła Jakimowicz-Klein. Jak tłumaczyła, ważne są także czynniki środowiskowe, na które nie mamy wpływu, jak skażenie środowiska, czy wszelkie urazy mózgu, ale także te, które możemy opanować. - Chorobom otępiennym sprzyjają choroby kardiologiczne, m.in. nadciśnienie tętnicze, ale także cukrzyca - mówiła Jakimowicz-Klein. Jak przekonywała, na każdym etapie choroby opieka nad osobą dotkniętą nią wygląda inaczej. - Przede wszystkim jednak to przykre, gdy widzi się bliską osobę, która zawsze była aktywna i służyła radą, w zupełnie nowej roli: człowieka, o którego to my musimy dbać i wyprzedzać jego potrzeby - tłumaczyła Jakimowicz-Klein.
Barbara Jakimowicz-Klein Przez całe życie pracujemy na to, w jaki sposób na starość będzie funkcjonował nasz mózg. Musimy o niego zadbać odpowiednio wcześniej, na zmiany nigdy nie jest za późno
Znając objawy choroby i kolejne jej etapy, łatwiej współpracować z chorym, pielęgnować go i wspomagać w codziennych czynnościach. Jak odróżnić zwykłe roztargnienie od pierwszych objawów Alzheimera? Gdzie szukać pomocy? Jak opiekować się chorym, czyli m.in. jak przystosować mieszkanie, by można było bezpiecznie w nim funkcjonować? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Swoimi doświadczeniami dzielili się także m.in. ludzie, na co dzień zmagający się z chorobą Alzheimera u bliskich.
Barbara Jakimowicz-Klein/fot. Jakub Jamrozek
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Materiał przygotowała: Kaja Zemła
Goście: Barbara Jakimowicz-Klein (publicystka, autorka książki "Oswoić Alzheimera. Rozumiem, akceptuję, wspieram")
Data emisji: 19.06.2017
Godzina emisji: 20.05
kd/jsz