Jarosław Świątek 99 proc. myśli przetwarzanych jest poza naszą świadomością. Bardzo niewielki promil naszej uwagi to myśli, które sobie uświadamiamy.
Jak przekonywał psycholog Jarosław Świątek, jeśli ktoś nie jest zmotywowany do pewnych czynów, warto przeprowadzić perswazję, pozyskać uwagę odbiorcy i wytworzyć w nim pozytywne nastawienie do naszego przekazu, czyli po prostu przekonać go. - Jedną z metod jest tzw. wywiad błyskawiczny, który umożliwia w sześciu krokach wydobycie głębokich pokładów motywacji. W tych sześciu regułach mieści się mnóstwo technik - mówił gość Czwórki i opowiadał, na czym te kroki polegają. Podkreślał też, jak trudna jest obrona przed przekazem perswazyjnym. - Wiedza o tych technikach na pewno pomaga, bo można rozpoznać wzorzec, jeśli odpowiednio skupimy uwagę. Problem jest taki, że często tej uwagi po prostu nie skupiamy - mówił ekspert.
W programie tłumaczyliśmy także, gdzie leży granica między perswazją a manipulacją, czym są mechanizm orientacyjny uwagi, czy złudzenie fokusowe, a także, jak skupiać świadomość na konkretnych elementach przekazu. Rozmawialiśmy także m.in. Michałem Rybakiem, byłym funkcjonariuszem Agencji Wywiadu, który dziś prowadzi szkołę szpiegów, a który opowiadał, na czym polega ta profesja i jak szpiedzy też korzystają z technik manipulacji. Zaś w sondzie przeprowadzonej przez Kaję Zemłę słuchacze Czwórki opowiadali, czym jest ich zdaniem perswazja.
Michał Rybak Wyciąganie informacji jest banalnie proste, ale w dłuższej perspektywie nie powinno się opierać na szantażu. Naszym celem jako szpiegów było rozmawianie z ludźmi w taki w sposób, by mówili nam to, co chcemy wiedzieć, nie wiedząc nawet często, z kim mają do czynienia.
***
Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Jarosław Świątek (psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej)
Data emisji: 17.01.2016
Godzina emisji: 20.05
kd/jsz