Karolina Wincewicz Bezsenność często bywa następstwem określonych cech, jakie mamy: nadwrażliwości, neurotyzmu, lęków. Do tego dochodzi stresor, a potem czynniki utrwalające, które powodują nasilanie bezsenności
- Chrapanie nie jest jednostką chorobową, więc jeśli nie sprawia to komuś problemów, nie jest leczone. Wielu pacjentów jednak z powodu chrapania dotyka senność dzienna czy ogólne "rozbicie" - mówił laryngolog dr Jan Bardadin. Tłumaczył też, dlaczego chrapiemy i co z wiekiem dzieje się z naszym podniebieniem, czy językiem, co sprawia, że sen zaczyna być problemem. Jak przekonywał, podstawowymi technikami radzenia sobie z chrapaniem są… zabiegi chirurgiczne, czyli m.in. zwężenie dróg oddechowym. Na czym polegają, to tłumaczył w Czwórce.
W programie eksperci mówili także m.in., jak dbać o zdrowy sen. Jak przekonywała Karolina Wincewicz, ważne jest chodzenie spać i wstawanie o podobnych porach, co sprawi, że nasza wydajność podczas dnia będzie większa. Jak podkreślała, jedną z metod na szybkie zasypianie i mocny sen jest stosowanie "zasady trzech godzin". - Trzy godziny przed planowanym pójściem spać wyciszamy organizm, nie ćwiczymy, nie pijemy kawy i ograniczamy jedzenie. Unikamy dłuższych drzemek w ciągu dnia i rezygnujemy z leków nasennych. Dbamy też o temperaturę w pokoju - opowiadała ekspertka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki, w której eksperci zdradzają także m.in., czy jest zasada "siedmiu dni w tygodniu", a także, dlaczego - chcąc uniknąć bezsenności - nie warto kłaść się wcześniej spać.
Oddech jest ważny. Jak nas leczy powietrze?
***
Tytuł audycji: Dzień Kobiet
Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska
Goście: dr Jan Bardadin (laryngolog z Centrum Medycznego MML), Karolina Wincewicz (psychoterapeutka i trenerka snu)
Data emisji: 10.03.2017
Godzina emisji: 6.28
kd/kul