Kim jest influencer? Czy wolno mu więcej niż innym celebrytom?
Najnowsze badania naukowe potwierdzają - walka z nudą nie ma sensu. Okazuje się, że to uczucie jest bardzo ważnym i potrzebnym stanem dla naszej psychiki. Jest tą chwilą, kiedy nasz organizm może odpocząć od otaczającego nas zalewu informacji. Czym zatem jest nuda i co ją wywołuje? - Nuda jest zjawiskiem, które ciężko uchwycić. Z jednej strony odwołuje się do braku i pustki, z drugiej - do nadmiaru. Nudzimy się, kiedy bodźców, które mogą nas zainteresować jest niewystarczająco, ale także wtedy, kiedy jest ich za dużo - wyjaśniały ekspertki.
Różnica między odpoczynkiem, a nudą wynika z naszego wartościowania tych dwóch pojęć, choć obie czynności służą higienie naszego organizmu Kolektyw Edukacyjny Future Simple
Jak opowiadały psycholożki z Future Simple uczestnicy warsztatów, na których uczą się jak korzystać z wolnego czasu, nie rozumieją, dlaczego nudzenie się jest przywilejem. - Osoby, które biorą udział w warsztatach często przyznają, że wstydzą się tego, że się nie nudzą. Zauważają, że myślą o sobie, jako o pracownikach, którzy muszą być nieustannie produktywni i użyteczni. Nawet odpoczynek jest przez nich starannie planowany. W ich rozumieniu nieefektywny odpoczynek jest dla nich niezdrowy - mówiła jedna z psycholożek.
Uciekanie od nudy jest faktycznie uciekaniem od przeżywania teraźniejszości i wolnego czasu Kolektyw Edukacyjny Future Simple
Czy w czasach hiperaktywności tracenie czasu, bezczynność stają się przestępstwem? Jak radzić sobie z ciągłą potrzebą nowości, produktywności i narastającym przymusem działania? Czy, żeby być twórczym, trzeba unikać powtarzalności, sztampy, banału i poszukiwać nowości? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: Paulina Czapska i Anna Szapert z kolektywu edukacyjnego Future Simple.
Data emisji: 14.03.2018
Godzina emisji: 20.07
ac/kul