Skąd u młodych ludzi bierze się autoagresja?
Przebaczenie jest aktem, z którym mamy niemały problem. Często myli nam się z tzw. "puszczaniem w niepamięć" i choć potrafimy wybaczyć wiele, nie zawsze chcemy i potrafimy zapomnieć. Czym jest przebaczenie i czy powinniśmy wybaczać tym, którzy wyrządzili nam krzywdę? - Przebaczenie jest finałem długiego namysłu nad czymś, co się zdarzyło. Nad relacją z innymi ludźmi i samym sobą. To efekt pewnego procesu - tłumaczyła Dorota Minta z Ośrodka Psychoterapii Lwowska.
Dorota Minta Przebaczenie ma większy ciężar gatunkowy, niż słowo "przepraszam". Łatwiej nam zdobyć się na prośbę o przebaczenie nam, niż sytuację, w której my przebaczamy komuś
Dlaczego ludzie mają problem z wybaczaniem? Psychoterapeutka wyjaśniała, że wiąże się to z poczuciem indywidualnej krzywdy. - Problem istnieje i wynika on często z poczucia utraty bezpieczeństwa i zaufania. Na ogół ludzie potrafią sobie wybaczyć, jednak czas, jakiego potrzebujemy, żeby taki proces w nas zaszedł różni się w zależności od sytuacji, jaka nas spotkała - mówiła terapeutka.
Czym jest przebaczenie i jaką może przynieść korzyść? Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami, które żywimy do osoby, która wyrządziła nam krzywdę i czy każdy zasługuje na przebaczenie? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutką Dorotą Mintą.
Zapraszamy także na materiał reporterski, dotyczący serwisu specjalnego Germandeathcamps.info. Gościem był Bartłomiej Makowski z działu serwisów tematycznych portalu Polskieradio.pl.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: Dorota Minta (psycholog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii Psycholodzy Lwowska)
Data emisji: 20.02.2018
Godzina emisji: 20.05
ac/kd