Lekarz, terapeuta, przyjaciel. Kim jest psychoonkolog?
- Treść pokarmowa wydala się przez otwór na brzuchu, przez który wyłonione jest jelito, wyprowadzone z powłoki brzusznej - tłumaczył Tomasz Panfic, który dwa lata temu przeszedł operację usunięcia jelita grubego i został stomikiem. - Sam żyłem z chorobą bardzo długo, aż w końcu byłem na tyle zdeterminowany, by wyzdrowieć, że zaakceptowałem wszelkie konsekwencje operacji.
Zaś jak tłumaczyła Dorota Minta, w epoce kultu ciała, która dziś panuje, bycie stomikiem nie jest proste. - Jesteśmy różni: grubi, chudzi, a dążymy do tego, by być identyczni. Stajemy się niewolnikami wizerunków, które nas atakują z różnych stron - tłumaczy Dorota Minta. - Trudność w życiu ze stomią wiąże się też z nieznajomością tematu, brakiem świadomości społecznej, a co za tym idzie, wsparciem dla stomików. Na szczęście stomia przestaje nas krępować, przestaje być tematem tabu.
Pacjenci nie spodziewają się tego, co ich czeka, więc po operacji są często źli na los i lekarzy. Dlatego już przed operacją, dużo wcześniej należy poznać tę chorobę, a w rozmowach z psychologami powinni towarzyszyć bliscy Dorota Minta
Jak żyć ze stomikiem i jakie problemy napotkać możemy po operacji? Jak wygląda rytm dnia stomika i na co należy uważać? Czy woreczek stomijny można... polubić i czy staje się on częścią ciała? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W audycji wysłuchaliśmy także historii Pauliny Kaszuby, która - żyjąc ze stomią, jest instruktorką jogi, trenuje taniec, akrobatykę i pływanie.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Gość: Tomek Panfic (stomik), Dorota Minta (psycholog i Prezes Fundacji STOMAlife).
Data emisji: 12.06.2018
Godzina emisji: 20.09
kd/pj