Psychiatra i psychoterapeuta podkreślał, że konflikty w rodzinach są czymś naturalnym, a najczęstszy problem, z którym borykają się jego pacjenci, to "niezgodność co do tego, ile razem, ile osobno".
- Ludzie mają różne zapotrzebowanie na bliskość, ze swoich domów wynieśli pewną optymalną odległość od drugiego człowieka. I tu dochodzi do zderzenia. Ja chcę być blisko, a jeśli nie jestem, to znaczy, że jestem opuszczony. A moja partnerka mówi: "o nie, to już za blisko, jest niebezpiecznie". Ta niezgoda może być odczytana nie jako szukanie wspólnego nowego projektu, tylko jako znak braku miłości - tłumaczył prof. de Barbaro.
Ekspert zauważył też, że psychoterapeuci najczęściej skupiają się na problemach na linii dziecko-rodzice i na konflikcie małżeńskim, pomijając relacje z rodzeństwem. - Ważny motyw pomiędzy braćmi i siostrami to rywalizacja: kogo rodzice bardziej kochali albo komu dawali więcej swobody. Jeżeli rodzice nie zadbają o relacje między rodzeństwem, to w sercu "odstawianego" dziecka pojawi się zranienie, które ono będzie niosło w życie. Jeśli wniesie je w swoje małżeństwo, pojawi się konflikt małżeński - wyjaśniał psychoterapeuta.
Jak rozmawiać, by prowadzić dialog, a nie ranić i rywalizować ze sobą? Jak dbać o relację w rodzinie patchworkowej, by nie rozchodziła się ona na szwach? Czy istnieje dobra kłótnia? O tym w audycji.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: prof. Bogdan de Barbaro (psychiatra, psychoterapeuta, współautor m.in. książki "I jak tu się dogadać?!")
Data emisji: 19.03.2018
Godzina emisji: 20.07
mg/ac