- Stres towarzyszy nam kiedy opuszczamy swoja strefę komfortu, czeka nas coś czego nie znamy - mówi gość Kuby Jamrozka. - Stres jest reakcją fizjologiczną na bodźce, które wprawiają nas w stan mobilizacji - dodaje i przywołuje pierwotne zachowania człowieka, jako źródło tej emocji.
Jeśli stres nas mobilizuje to spełnia bardzo pozytywną funkcję, gorzej jeśli jest destrukcyjny i sprawia, że nie jesteśmy w stanie podołać swoim wyzwaniom Joanna Godecka
Podczas stresu wytwarzana jest adrenalina i neoadrenalina. Szybciej myślimy, szybciej działamy. Ten mechanizm towarzyszy nam od wieków.
- Stres możemy rozpatrywać z różnych perspektyw - wyjaśnia Agnieszka Michalska z Fundacji Instytutu Matki i Dziecka. - Z tej biologicznej - jest to reakcja naszego układu nerwowego i hormonalnego na sytuację pochodzącą ze środowiska zewnętrznego.
Zaś z perspektywy humanistycznej stres jest reakcją, która jest wynikiem pewnego obciążenia, czyli oceny indywidualnej osoby, w której sytuacja przekracza zasoby danej jednostki - dodaje.
Podatność na stres jest bardzo indywidualna niezależnie od wieku. Stres znacząco wpływa na obniżenie jakości życia i nastolatków i dorosłych Agnieszka Michalska
Pierwsze sytuacje stresowe dotykają już małych dzieci. Tych stresorów z wiekiem przybywa. Jakie są metody, żeby ten stres okiełznać? Należy go unikać czy stawać naprzeciw trudnych sytuacji? Jakie są objawy stresu? Co pokazują badania dotyczące zdrowia psychicznego wśród młodzieży i dzieci? Czy dziewczynki narażone są na więcej sytuacji stresowych? Jak wspierać zestresowanych? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Joanna Godecka (terapeutka i coach, autorka poradnika "Improve the youth"), Agnieszka Michalska (Fundacja Instytutu Matki i Dziecka)
Data emisji: 24.10.2018
Godzina emisji: 20.08
pj/kd