Kryzys psychiczny to nie jest słabość charakteru. To ilość nagromadzonego stresu, z którym nie jesteśmy sobie w stanie poradzić dr Maja Herman
Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych w naszym kraju. Według badań w Polsce cierpi na nią 1,5 miliona osób. Zdaniem ekspertki, psycholog, dr Mai Herman z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego najczęściej wynikają one z bardzo dynamicznego rozwoju cywilizacyjnego. - Staramy dotrzymać tempa transformacjom, niestety nasze emocje nie zawsze, równie szybko adaptują się do tych zmian - mówiła w studiu Czwórki.
Jak przekonywała - nie ma sensu szukania odpowiedzialnego, za ten stan rzeczy. - Tak po prostu jest. Szukanie winnego może tylko kaskadowo namnażać problemy. Przyjmijmy jako zasadę, że świat pędzi do przodu, a my nie do końca się do tego dostosowaliśmy - radziła.
Co możemy zrobić dla naszego zdrowia psychicznego? Jak o nie zadbać, kiedy narażeni jesteśmy na nieustanny stres? Co może się stać, kiedy nagromadzimy go zbyt wiele, a nie umiemy sobie z nim poradzić? Czy zaburzenia psychiczne to wciąż piętno i jak zmienia się postrzeganie osób, które z nimi walczą? O tym w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał: Weronika Puszkar
Goście: dr Maja Herman (psycholog i psychoterapeutka, WUM); Paweł Dzierżyński (student psychologii)
Data emisji: 10.10.2018
Godzina emisji: 15.08
ac/kd