Gdy zwierzęta potrzebują pomocy - przepisy, wiedza i empatia
Jak podkreślają goście Czwórki, obserwowanie ptaków bezpośrednio oddziałuje na nasze samopoczucie: uspokaja nas i koi zmysły. Leśnie wędrówki szlakiem ptaków w różnych częściach Europy zalecają nawet nierzadko lekarze, którzy chcą poprawić nastrój swoich pacjentów.
35:34 Strefa Prywatna/Czworka ptaki 17.02.2021.mp3 Jak kontakt z ptakami poprawia nastrój ludzi? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Jak podkreślał prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ptaki i ludzie w pewnych aspektach życia są do siebie podobni. - Ptaki zachowują się dość podobnie do nas. W kontaktach z innymi osobnikami stawiają przede wszystkim na wzrok i dźwięki - mówił ekspert. Zaś jak tłumaczył dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta, a prywatnie fotograf ptaków, dzięki obserwowaniu tych zwierząt poznajemy inne światy. - To zmusza nas do wykonania pewnego wysiłku, ale także uczy nas, by nie podchodzić sztampowo do świata - mówił gość Jakuba Jamrozka.
Gil jest z nami cały rok. To nie tylko zimowy ptaszek
Czytaj także:
Jak podkreślali eksperci to, w jaki sposób podejdziemy do obserwowania ptaków, zależy od naszego samopoczucia, stopnia zmęczenia czy smutku. - Jeśli idąc "na ptaki" jesteśmy wypoczęci i szczęśliwi, to przeżycie wyostrzy nam zmysły, wiąże się z poczuciem brania udziału w "wyścigu", by zobaczyć tych ptaków jak najwięcej. Jeśli jesteśmy wyczerpani i przytłoczeni codziennością - każde takie wyjście będzie sposobem na wyciszenie się - mówił prof. Piotr Tryanowski. Zaś jak tłumaczył dr Sławomir Murawiec, ptaki świetnie grają na naszych emocjach. - Słuchając ich śpiewu dosłownie czujemy, jak spada z nas napięcie, stres. Mamy lepsze samopoczucie nawet, jeśli to doświadczenie trwa kilka minut. Dodatkowo to radość i satysfakcja, gdy poznajemy odgłosy, których dotychczas nie słyszeliśmy - opowiadał.
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"
Posłuchaj także:
Zdaniem ekspertów, sytuacje stresowe mocno nas angażują, a kontakt z ptakami pozwala na "odcięcie" się od tego co się wydarzyło. - Gdy coś takiego nam się przydarzy wciąż rozdrapujemy ten problem, myślimy o nim. Słuchanie ptasiego śpiewu to odpoczynek, rozluźnienie myśli - podkreślał dr Sławomir Murawiec. W czym tkwi ptasi sekret? Zdaniem gości Czwórki na poprawę naszego samopoczucia ma nie tylko sam dźwięk ich śpiewu, ale także to, że wychodzimy na świeże powietrze i dotleniamy organizm. - Fenomen polega też na tym, że ptaki są świetnie zbadane. Znamy 10 tys. różnych gatunków, a w Polsce jest ich ok. 500. Potrafimy więc nazwać to, co widzimy, a to bardzo dużo znaczy dla naszej świadomości - tłumaczył prof. Piotr Tryanowski. Najlepszy efekt oczywiście uzyskamy, gdy postawimy na tzw. multisensoryczność. - Czyli współgranie wszystkich czynników jednocześnie - tłumaczył ekspert. - Wychodzimy na plażę albo do lasu, czujemy powiew świeżego powietrza, zapach wiatru, słuchamy ptaków i jednocześnie obserwujemy ich piękno.
Zdj. ilustracyjne/Shutterstock.com/Cristina Conti
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: dr Sławomir Murawiec (psychiatra i psychoterapeuta i fotograf ptaków), prof. Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna".
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 20.08
kd