Mobbing w pracy sezonowej. Poznaj swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 19:00
Mobbing to częste zjawisko w polskich firmach, ale występuje również w tzw. pracach sezonowych. Jak rozpoznać to zjawisko i gdzie szukać pomocy?
Coraz częściej słyszymy o przykładach molestowania i mobbingu. Czym są te zjawiska?
Coraz częściej słyszymy o przykładach molestowania i mobbingu. Czym są te zjawiska?Foto: Shutterstock/fizkes

Granica między komplementem, który wyraża uznanie, a molestowaniem jest bardzo wyczuwalna, choć trudno ją zdefiniować na poziomie prawnym – tłumaczyła w Czwórce psycholog Aleksandra Piotrowska. Tymczasem aż połowa kobiet przyznaje w badaniach, że doświadczyła takich "żartów" w miejscu pracy. Natomiast Karolina Kędziora, radczyni prawna, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego podkreślała, że przez długi czas tego rodzaju zachowanie funkcjonowało w środowisku zawodowym jako norma. Dziś, dzięki staraniu wielu kobiet, m.in. akcji #metoo mówi się o tym coraz więcej. Poczucie solidarności ma tutaj duże znaczenie. Mobbing to zjawisko patologiczne o charakterze długotrwały, gdzie zachowania przełożonego czy pracodawcy są uporczywe i mogą doprowadzić do rozstroju zdrowia, natomiast molestowanie to każdy przypadek, jednorazowe zachowanie, które narusza godność jednostki.

Specjaliści twierdzą, że potrzeba uznania sprawia, że ludzie często sięgają właśnie po przemoc psychiczną. Ci mobbingowani z kolei, rzadko przyznają, że są ofiarami, bo boją się reakcji, a nawet utraty pracy. W audycji porozmawiamy o tym jak rozpoznać to zjawisko i gdzie zgłosić problem z jakim się zmagamy. Naszym gościem będzie Kinga Rochala psycholog, psychoterapeuta w Mazowieckim Szpitalu Mind Health.

***

Na "Strefę Prywatną" - w poniedziałek (18.07) o godz. 20.05 - zaprasza Weronika Puszkar.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia mobbing
Czytaj także

Szef psychopata. Jak uniknąć manipulacji?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 14:12
Okazuje się, że najwięcej osób z zaburzeniem osobowości, których potocznie nazywamy psychopatami, znajdziemy wśród najwyższej kadry kierowniczej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastoletnie problemy są ważne. Powiedz, że jesteś

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:58
Gdy spotykamy się z problemem przyjaciela, koleżanki, siostry, córki czy syna często łatwo nam powiedzieć "wszystko będzie dobrze". Justyna Suchecka i bohaterki jej książki "Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze" zachęcają, by wymienić je na "jestem tu dla Ciebie". 
rozwiń zwiń