Empatia. Jak współodczuwać Innych?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 10:00
- Mniej oceniać, bardziej słuchać, a potem dopiero wyrażać własne zdanie. Dzięki takiej postawie staniemy się bardziej empatyczni - przekonuje trenerka umiejętności interpersonalnych Lucyna Wieczorek.
Audio
  • Po co nam empatia i czy można ją w sobie rozwijać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Empatia (gr. emptheia cierpienie) to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza)
Empatia (gr. empátheia "cierpienie") to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza)Foto: Pixabay/A_Werdan/dom. publiczna

Dyrektorka Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii twierdzi także, że osobom o wysoko rozwiniętej empatii łatwiej znaleźć kompromis i porozumieć się w konfliktowych sytuacjach. - Jeżeli relacja ma komponent empatyczny jest bardziej autentyczna. Więcej jest komunikatów "wprost". Potrafimy szczerze powiedzieć, co nas boli, a także o tym, co nas cieszy. To wszystko sprawia, że relacja staje się bliska i prawdziwa - tłumaczy Lucyna Wieczorek.

Lucyna Wieczorek Empatia bywa emocjonalna i bywa poznawcza. Ta pierwsza polega na tym, że osoba jest w stanie odczuć emocje innych. Ta druga pozwala nam wyobrazić sobie, co kieruje tokiem myślenia drugiej osoby

W audycji zastanawiamy się także, co sprawia, że jedni są bardziej empatyczni od innych, czy to kwestia genów czy wychowania, czym różni się szczerość szakala od szczerości żyrafy, a także kto ma w sobie więcej empatii - kobiety czy mężczyźni?

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Lucyna Wieczorek (dyrektorka Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii)

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 20.05

kul/pj

Czytaj także

DDA - tego syndromu można się pozbyć

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 10:00
1,5 miliona dorosłych może się określić mianem Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA). Wraz z Cezarym Biernackim, psychoterapeutą, sprawdzamy czy da się od tego syndromu uwolnić, pracować nad zaufaniem, relacjami i wiarą w siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak żyć z lękiem... przed ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 12:57
Świat należy dziś do ludzi aktywnych i przebojowych, którzy umieją zadbać o własne potrzeby i przekonywać innych do pomysłów. A co mają zrobić osoby nadmiernie lękliwe i nieśmiałe?
rozwiń zwiń