Czytanie dziecku. "Otwieramy mu bramę do wiedzy"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 14:20
W zmieniającym się błyskawicznie świecie, w którym królują smartfony i internet, czytanie ma o wiele większą konkurencję niż kiedyś, ale właśnie teraz jego znaczenie dla rozwoju dziecka jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
Audio
  • Dlaczego warto czytać dzieciom od najmłodszych lat - rozmowa z Ireną Koźmińską i Ewą Woydyłło (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Artmim

przemoc ofiara kobieta 1200.jpg
Przemoc wobec dzieci. Istnieje ciche przyzwolenie?

Jak przekonywały ekspertki w Czwórce, warto czytać dzieciom od ich urodzenia. - Żeby poznać język, który jest przepustką do zdobywania wiedzy, trzeba z nim obcować od jak najmłodszych lat. Książka, którą czytamy dziecku - nawet najprostsza, taka, w której są rymy i rytmy, pomagające zapamiętywać wyrazy i frazy – pomaga mu poznać literacką polszczyznę - mówiła Ewa Woydyłło. - Język potoczny, którym mówimy na co dzień jest niepoprawny, bardziej ubogi. Literatura, którą do dziecka kierujemy, pozwoli mu więc rozwinąć umiejętności językowe, a to będzie dla niego ułatwieniem, gdy zacznie wchodzić na kolejne szczeble edukacji.

W programie także wiersz pt. "Zwierzęta egzotyczne" wyrecytowali dziennikarze redakcji sportowej Czwórki Norbert Michalak i Mateusz Fusiarz. Odwiedziliśmy także klub zrzeszający miłośników czytelnictwa na warszawskiej Białołęce, a z prowadzącymi tę instytucję rozmawiał Mateusz Kulik.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Irena Koźmińska (prezes Fundacji "ABC XXI wieku – Cała Polska czyta dzieciom", Ewa Woydyłło (psycholog i członkini Rady Fundacji)

Data emisji: 21.02.2018

Godzina emisji: 20.05

kd/kul

Czytaj także

Myślenie lateralne. Jak znaleźć wyjście z każdej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 10:55
- Myślenie lateralne to przeciwstawność myślenia wertykalnego, logicznego, którego uczymy się w szkołach. To wychodzenie poza utarte schematy, umiejętność patrzenia z różnych perspektyw, kreatywność - mówiła psycholog Paulina Mechlo.
rozwiń zwiń