Anna Wyszkowska: nie ma "złych" emocji. Są te trudne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 13:21
- Emocje są trudne do opisania i jeszcze trudniejsze do uświadomienia - mówiła gość Czwórki, psycholog i psychoterapeutka ze Strefy Równowagi, Anna Wyszkowska.
Audio
  • Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock.com

- Nie ma emocji złych i dobrych. Powinniśmy im się przyjrzeć, zastanowić, z czego wynikają i czemu służą. Jeśli jakąś emocję nazwiemy złą, to będziemy się starali ją zablokować. Niepotrzebnie. Czasami złość, czy smutek są najbardziej adekwatne do danej sytuacji. Te emocje nie są złe, tylko trudne - wyjaśniała ekspertka. 

Czy wstydzimy się smutku i złości? Czy powinniśmy się uczyć nad nimi panować? Kiedy i w jaki sposób powinniśmy dawać im upust? Jak nazwać i znaleźć moment, kiedy powinniśmy zastanowić się nad swoimi emocjami? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Kamila Dębczak

Gość: Anna Wyszkowska, psycholog i psychoterapeutka ze Strefy Równowagi

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kd

Czytaj także

Filozofia języka. Jak słowa porządkują świat?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:50
- W języku widzę tak zwaną "formę życia". Język, mówiąc najprościej, to jest coś, co ludzie "robią" - wyjaśnia dr Filip Kawczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wewnętrzny krytyk. Czy wstyd nas ogranicza?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:26
W dzieciństwie jesteśmy spontaniczni i bez zahamowań, później, kiedy nasz świat zaczyna porządkować system wartości i ograniczeń, pojawia się wstyd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyciągnąć psychologię z szafy", czyli dlaczego warto żyć w zgodzie z nauką

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:00
Popularyzują naukę, m.in. wiedzę psychologiczną opartą na dowodach naukowych. Marta Michałowska i Dariusz Aksamit uświadamiają, że zawsze - zanim uznamy, że wiemy już wszystko na dany temat - warto weryfikować, skąd wzięły się dane, które właśnie przeczytaliśmy.  
rozwiń zwiń