ASMR remedium na kłopoty, sposób na relaks
- Już starożytni filozofowie bardzo sobie cenili spokój i relaks. Choć pełnili ważne funkcje - byli protoplastami medyków, brali też udział w walkach, stając do broni, jeśli była taka potrzeba, uczyli jak żyć, zakładali szkoły - potrafili znaleźć czas na odpoczynek - podkreślał Filip Jach, doradca filozoficzny. - Odpoczywanie i filozofowanie było ich głównym zajęciem, ale oczywiście to zależy od tego, jak definiujemy pracę - podkreślał.
21:07 filip jach filozofia czwórka 15042021.mp3 Filozofia odpoczywania - jak się zrelaksować przed maturą? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Psychologia pozytywna. Naukowa recepta na szczęście?
Jak tłumaczył na przestrzeni wieków podejście do filozofii i relaksu zmieniało się ze względu na okoliczności, jakie akurat na świecie panowały i historyczne uwarunkowania. - Każda epoka rządziła się więc innymi prawami. W czasie wojen będziemy się relaksować inaczej, niż podczas pokoju -opowiadał gość Czwórki. - Są jednak ludzie, których odpoczywanie w klasycznym rozumieniu męczy, bo potrzebują na co dzień silnych bodźców - tłumaczył ekspert. Jak podkreślał, w życiu trzeba znaleźć "work-life balance". - Mnie najbliżej do Michel de Montaigna, francuskiego myśliciela, który w swojej filozofii genialnie łączył stoicyzm, epikureizm, pokazywał, że nic co ludzkie nie jest filozofom obce, także kwestie odpoczynku - wyliczał ekspert. - Był on trawiony chorobami, cenił więc chwile, gdy nie doskwierały mu choćby kamienie nerkowe, to były dla niego momenty wytchnienia.
Posłuchaj:
Zastanawianie się nad sensem pisania matury i nad tym, po co ten dokument jest człowiekowi potrzebny, na ile go definiuje, to też pewien rodzaj filozofowania Filip Jach
Jak podkreślał, filozofowie starają się często doświadczać "przeróżnych stanów", zwłaszcza tych, o których sami opowiadają. - To oczywiście dotyczy także odpoczywania - mówił ekspert. Dlatego po relaks warto sięgnąć także podczas przygotowań do trudnych egzaminów. - Wbrew powiedzeniu, że jeśli robimy to co kochamy to nigdy nie będziemy w pracy okazuje się, że jeśli robimy to, co kochamy to zawsze będziemy w pracy, co kończy się najczęściej wypaleniem zawodowym - podkreślał ekspert. - Poziom naszego odpoczynku musi więc zależeć od tego, co robimy. Jeśli nasz mózg pracuje i wciąż wykonuje pracę obliczeniową, należy mu się odpoczynek.
Sprawdź także:
W programie zaprosiliśmy także na rozmowę z Ewą Majcherek, starościną II roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, która opowiadała o tym, jak uczyć się do matury z biologii, chemii i fizyki, i jak poradzić sobie z presją "dostania się" na medycynę.
05:48 czwórka strefa prywatna.mp3 Rozmowa z Ewą Majcherek (Strefa Prywatna/Czwórka)
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Filip Jach (doradca filozoficzny, coach i trener mocy)
Data emisji: 15.04.2021
Godzina emisji: 20.15
kd