Czytaj także:
Mitomania. Gdy ludzie kłamią, by kłamać
Uzależnienie – niezależnie czy dotyczy substancji jak alkohol lub narkotyki, czy czynności, jak hazard, pornografia w Internecie i seksoholizm – jest destruktywną siłą, niszczącą związek stopniowo od środka. Rober Banasiewicz podkreśla, że i uzależnienie, i współuzależnienie wymaga terapii. - Praca z rodzinami uzależnionych to mój najtrudniejszy kawałek pracy - przyznaje terapeuta. - W XXI wieku wciąż funkcjonują schematy: jak mu wyleję alkohol to nie wypije, jak będę z nim piła to wypije mniej, jak mu nie kupię to nie będzie pił. Rodzina uzależnionego jest wciągnięta w bardzo gęstą sieć zależności, podporządkowania, poczucia winy, nadodpowiedzialności - dodaje.
Robert Banasiewicz Uzależnienie to choroba kłamstwa. Jest ono elementem głęboko zakorzenionym w strukturze "ja" człowieka. Nawet nie wiesz, kiedy kłamiesz - to prawda
Robert Banasiewicz podkreśla, że gdy uzależniony trafia na terapię to jest w niej przez 24 godziny przez 8 tygodni. Osoby współuzależnione często zostają w miejscu, a z pomocy też powinny skorzystać. Co w terapii jest najtrudniejsze? Czy związki mają szanse przetrwać? Jak funkcjonują dzieci w domu z uzależnieniami? O tym w nagraniu rozmowy ze "Strefy prywatnej".
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Kuba Jamrozek
Gość: Robert Banasiewicz (pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny w Pustnikach)
Data emisji: 19.06.2018
Godzina emisji: 20.09
pj/kul