"Bodyshaming po prostu rani". Jak rozmawiać, by nie krzywdzić?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 08:17
- Cały czas jesteśmy ofiarami kolorowych magazynów i stron internetowych, w których oglądamy doskonałych ludzi, idealne proporcje i kolory skóry. Obraz ciała, zwłaszcza u nastolatków, bywa bardzo zaburzony - mówiła Kamila Drężek, psycholog.
Jak mówić, by nie ranić?zdjęcie ilustracyjne
Jak mówić, by nie ranić?/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fizkes

- O bodyshamingu możemy mówić zawsze wtedy, gdy słyszymy komentarz na temat swojego ciała, choć o niego nie prosiliśmy. To nie musi być złośliwa wypowiedź - mówi Kamila Drężek, psycholog, psychoterapeuta. Już pozornie pozytywne stwierdzenie, np. "schudłaś", może być elementem takiego działania. - Osoba, która to powiedziała, mogła mieć różne intencje, ale jeśli odbiorca cierpiał wcześniej na zaburzenia odżywiania, może to dla niego oznaczać nawrót choroby - tłumaczyła ekspert.

Granica między prawieniem komplementów a sprawianiem przykrości jest niezwykle cienka. - Ciało jest "wrażliwym" elementem naszej codzienności. Zmienia się z czasem, zwłaszcza u nastolatków, doświadczają oni więc przeróżnych przejawów bodyshamingu - nie tylko ze strony rówieśników, ale też dorosłych. Przykłady to także stwierdzenia typu: "zdrowo wyglądasz" albo "zmizerniałaś", mówione w dużym gronie rodzinnym podczas wszelkiego typu spotkań z osobami przychylnie do nas nastawionymi - wyliczała. - Problem dotyczy nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. 

Jeśli czujemy się niekomfortowo w danej sytuacji, warto mówić o tym otwarcie. - Wiele zależy od naszej wrażliwości i konstrukcji psychicznej, ale także od tego, jaką wrażliwość ma ta druga osoba. Może ona nie zrozumieć naszej prośby o to, by powstrzymała swoje komentarze. Pamiętajmy, że mamy prawo bronić siebie i walczyć o swój komfort - mówiła gość Czwórki. 

Sprawdź też:

Posłuchaj
25:16 czwórka_PR4_AAC 2023_02_20-20-11-47.mp3 O zjawisku, jakim jest bodyshaming, mówi psycholog Kamila Drężek (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Gdy spotykamy się z jawnym hejtem, łatwiej nam się bronić niż w przypadku takich "zawoalowanych komplementów". - Jeśli ktoś w sposób celowy nas obraża, stawiamy sztywne granice, a dodatkowo z reguły inni opowiadają się po naszej stronie. Jeśli usłyszymy komentarz, który formalnie nie ma negatywnych podtekstów, ale mimo to poczujemy się niekomfortowo - możemy usłyszeć, że nasza reakcja jest po prostu przesadzona, a to też jest element bodyshamingu - tłumaczyła gość Czwórki. 

Z roku na rok coraz bardziej popularne stają się zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. - Warto więc akceptować także to, że ktoś może chcieć się zmieniać - podkreśliła Kamila Drężek. Czucia się komfortowo we własnej skórze warto jednak uczyć już od najmłodszych lat. - Jeśli matka pokazuje swojej córce, że akceptuje swoje ciało, zakłada kostium kąpielowy i cieszy się swoją sprawnością, to dziecku w przyszłości także łatwiej będzie to robić - mówiła ekspert. 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Kamila Drężek (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 20.15

kd


Czytaj także

Zdrowa dieta. Co warto wiedzieć, jeśli chce się zmienić nawyki żywieniowe?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 18:00
- Dieta jest jak spacer. Czasem wychodzi nam lepiej czasem gorzej, bywa przyjemna albo nie. Ale na spacer warto codziennie się wybierać - mówiła Paulina Bartosik, psychodietetyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owady na naszych stołach. Czy to jest kuchnia przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 13:00
- Białko owadzie zagościć może na naszych stołach za kilka lat. Dziś na rynku są już specjalne batoniki, ale także chipsy, makarony i wiele innych produktów w dodatkiem takiej mączki - mówiły Aleksandra Purkiewicz i Joanna Browarek, studentki z Wydziału Nauk o Żywności uczelni w Olsztynie.
rozwiń zwiń