- Chcę być fanką, wyznawczynią talentu Jeremiego Przybory, która patrzy nieco głębiej na jego twórczość - mówiła Teresa Drozda. Jak zaczęła się jego kariera? - Przed wojną, w 1937 roku, Przybora wziął udział w konkursie na spikera Polskiego Radia. Wtedy go nie wygrał, jednak przeszedł wieloetapowy i trudny egzamin - opowiadała redaktorka. - Do współpracy zaproszono go po jakimś czasie - Przybora był na antenie we wrześniu 1939 roku oraz w trakcie Powstania Warszawskiego - tłumaczyła.
Teresa Drozda Satrya Jeremiego Przybory chłoszcze biczem rzeczywistość, jednak w sposób dość zakamuflowany
Jego talent literacki objawił się po wojnie, gdy pracował dla Polskiego Radia w Bydgoszczy - zredagował wtedy ścienną gazetkę lub jak to nazywał "organ wiszący", którego dowcip dostrzegł jego ówczesny dyrektor. Po powrocie do Warszawy Przybora zabrał się do tworzenia audycji rozrywkowych.
Większość z nas kojarzy go przede wszystkim jako Pana B z legendarnego Kabaretu Starszych Panów, jednak - jak przekonywała Teresa Drozda - odkrycie pozakabaretowej twórczości Jeremiego Przybory może być dla wielu czytelników czymś przełomowym. W audycji nie tylko przyjrzeliśmy się różnym jej aspektom - humorystycznym, satyrycznym, erotycznym i lirycznym - ale także próbowaliśmy dowieść wyższości Przybory nad Mickiewiczem.
Teresa Drozda Twórczość Przybory to jest bardzo konkretny, zamknięty i całościowy świat. Jest w nim masa metafizyki, a nawet elementów fantasy
Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Klucz Kulturowy"
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Teresa Drozda (dziennikarka Radia dla Ciebie, redaktorka "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory )
Data emisji: 18.12.2016
Godzina emisji: 15.08
jsz/pg