Z wykształcenia chemik Jacek Michalak prowadzi łódzką galerię sztuki współczesnej od jej powstania w styczniu 2003 roku. - Jej pomysłodawcą jest Andrzej Walczak, architekt i fotograf z Grupy Atlas - wspominał zaproszony gość. - To, że nie jesteśmy typowymi przedstawicielami świata sztuki, pomaga nam znajdować jej inne wartości - przekonywał.
"Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka"
W "Stacji Kultura" Jacek Michalak nakreślił też historię budynku na tyłach ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, gdzie obecnie Atlas Sztuki mieści się. - To bardzo ciekawy obiekt na środku dużego podwórza. Pierwotnie, jeszcze w XIX wieku, miało to być miejsce teatru żydowskiego, potem stało się jedną z hal miejskiego targu. Po II wojnie światowej mieściła się tam drukarnia oraz pracownie pomaturalnego studium protetycznego, a przed pojawieniem się Atlasu budynek przez 15 lat stał pusty - opowiadał Jacek Michalak.
Jakie obawy świata sztuki towarzyszyły otwarciu galerii w 2003 roku? Czy Atlas Sztuki jest tylko dla amatorów sztuki współczesnej? Czy prowadzenie prywatnej galerii do trudny kawałek chleba? O czym jest wystawa o enigmatycznym tytule "283x100x27, 12x6x5", którą w Atlasie Sztuki można odwiedzać do końca kwietnia? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Jacek Michalak (prezes zarządu Atlasu Sztuki w Łodzi)
Data emisji: 21.04.2017
Godzina emisji: 10.17
jsz/kul