Prawa studenta. Jak paragraf chroni żaków?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 15:23
Matury już za nami. Właśnie rozpoczął się proces rejestracji na wyższe uczelnie. Za miesiąc kandydaci dowiedzą się czy dostali się na upragniony kierunek. Co zrobić, kiedy nie znajdziemy swojego nazwiska na liście przyjętych?
Audio
  • Karol Brunejko o prawach przyszłego studenta. Co zrobić, kiedy nasze nazwisko nie znajdzie się na liście? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ wavebreakmedia

książki biblioteka studentka 1200.jpg
Mamo, tato, idę na kulturoznawstwo!

Czy od takiej decyzji można się odwołać? - Na uniwersytetach w naszym kraju funkcjonują Uczelniane Komisje Rekrutacyjne. To one decydują, czyje nazwiska pojawią się na listach. W przypadku negatywnego wyniku mamy możliwość odwołać się od decyzji komisji. Będziemy musieli jednak wykazać, że w czasie rekrutacji i procesu przyjmowania studentów na studia doszło do popełnienia błędu - mówił Karol Brunejko z Akademickiej Poradni Prawnej przy Uniwersytecie Warszawskim.

- W uzasadnieniu możemy wspomnieć o okolicznościach zdrowotnych, naukowych, czy doświadczeniach osobistych, jednak w tych wypadkach odwołanie od decyzji musiałoby mieć bardzo mocne argumenty świadczące na korzyć kandydata - wyjaśniał ekspert. 

Dlaczego warto zaczekać z odwołaniem od decyzji komisji? Czym jest tzw. "lista rezerwowa" i jakie są szanse, że uda nam się uzyskać miejsce na studiach, kiedy na nią trafimy? Czy warto wybrać się na studia płatne, kiedy na lista kandydatów w trybie dziennym została zapełniona? Gość audycji odpowiadał także na pytania z dziedziny prawa rodzinnego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Karol Brunejko (Akademicka Poradnia Prawna przy Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Alimenty, zmiana imienia. Sprawdź, ile ci wolno!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:39
Komu należą się alimenty, albo jak zrzec się spadku, jeśli jest on dla nas uciążliwy? Czym są "nadgodziny w pracy" i kiedy są dopuszczalne? Co zrobić jeśli kupiliśmy w sieci podróbkę zamiast oryginału i pod jakimi warunkami możemy zmienić imię? M.in. na te pytania odpowiadaliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozwiązać konflikt sąsiedzki?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 14:30
- Punktem, od którego powinniśmy zacząć są dobre stosunki sąsiedzkie. Prawo uaktywnia się wtedy, kiedy te stosunki nie są najlepsze - mówił dr Mateusz Woiński, prawnik karnista z Akademii Leona Koźmińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawa i obowiązki pacjenta - sprawdź, co ci wolno u lekarza

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 19:19
- Ludzie interpretują prawo intuicyjnie, na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi nie tylko swoich obowiązków, ale i praw - mówił Albert Pielak z Akademickiej Poradni Prawnej UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problemy podczas wakacji. Jak wygrać z biurem podróży?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 19:00
Czy znasz swoje prawa w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu, zmiany warunków przed rozpoczęciem wyjazdu, bądź reklamacji, gdy wycieczka nie spełnia oczekiwań?
rozwiń zwiń